19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prof. A. Nowak o imperializmie rosyjskim cz.1

Ocena: 5
532

Historia nie wystarczy, żeby określić to, co powoduje współczesnym imperializmem rosyjskim. Jednak bez klucza historycznego to, co wydaje się niekiedy chorobą psychiczną przywódcy, nie może być zrozumiane – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk.

Anna Kruszyńska Polska Agencja Prasowa: Mija rok od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na początku wojny wiele osób podkreślało rolę historii w tym konflikcie. Czy historia daje nam wytłumaczenie tej agresji?

Prof. Andrzej Nowak: Historia nie wystarczy, żeby określić to, co powoduje współczesnym imperializmem rosyjskim. Jednak bez klucza historycznego to, co wydaje się niekiedy chorobą psychiczną przywódcy, nie może być zrozumiane. Dowodem na to jest fakt, że politykę agresji Putina wobec Ukrainy akceptuje duża część społeczeństwa rosyjskiego. W tej sytuacji tłumaczenie tej agresji w kategoriach choroby psychicznej jednostki na pewno jest niesłuszne i nieefektywne.

Odpowiedzi trzeba szukać zatem w sposobie widzenia historii, w której Rosjanie traktują Kijów jako matkę miast rosyjskich, która powinna być znowu połączona ze swą najwspanialszą córeczką Moskwą, podobnie jak "Noworosja", czyli całe południe Ukrainy, które armia Katarzyny II przyłączyła do imperium rosyjskiego w XVIII wieku, powinna "wrócić" do Rosji. To kwestie nie z akademickich dyskusji historyków, ale stawiane serio przez Putina. Wielokrotnie dał temu wyraz w swoich tekstach, w których uzasadniał tę agresję. Stawiają je również Rosjanie. W tym wszystkim chodzi także o najnowszą historię, a nie tylko genezę chrztu - wedle Putina: na Krymie - i tożsamość Rusi Kijowskiej czy sensu pojęcia "Noworosja".

Jakie inne, poza historią, czynniki mogą kierować Putinem?

Niektórzy postrzegają genezę tego konfliktu w czynnikach ekonomicznych i z perspektywy bazy materialnej. To tłumaczenie nie wydaje się również wystarczające, ponieważ widzimy, że ta wojna niewątpliwie więcej Rosję kosztuje, niż jej daje.

Trzeba również zwrócić uwagę na czynnik ludzki. Niewątpliwie kurczące się demograficznie imperium Putina wobec wielokrotnie liczniejszych sąsiadów Azji sprawia, że Putin próbuje włączyć mieszkańców Ukrainy i Białorusi do zasobu demograficznego Rosji. To właśnie z tego powodu dowiadujemy się o masowym porywaniu ukraińskich dzieci. To rosyjska imperialna metoda poszukiwania "zasobów ludzkich".

Nawet jednak tego rodzaju motywy nie wytłumaczą do końca tego, dlaczego Putin w XXI w. podejmuje wojnę i naraża się na konflikt z Ukrainą, ale i szerszą wspólnotą zachodnią, która popiera Ukrainę. W grę wchodzą także głęboko tkwiące w rosyjskiej kulturze, zwłaszcza politycznej, motywy rywalizacji z Zachodem, wrogości do świata niegdyś łacińskiego, a dziś nazywanego "atlantyckim".

W jaki sposób w ciągu minionych dwunastu miesięcy zmieniał się taktyczny plan Putina?

Taktyczny cel Putina na początku wojny polegał na błyskawicznym opanowaniu centrum władzy na Ukrainie w przekonaniu, że powtórzy się scenariusz z 2014 r. Przypomnę, że agresja z ubiegłego roku nie jest pierwszą, ale drugą próbą rozbioru Ukrainy. W 2014 r. rozbiór Ukrainy dokonał się przy biernej postawie Zachodu, a także w dużym stopniu samych Ukraińców. Krym został przecież oddany bez jednego wystrzału.

Sztabowcy, planując wojnę, opierają się na przebiegu poprzedniej. Można zatem założyć, że Putin uznał, że dość łatwo uda mu się doprowadzić do przejęcia władzy w Kijowie, ucieczki prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i innych reprezentantów demokratycznie wybranych władz Ukrainy oraz osadzenia tam putinowskiej marionetki.

Jednak zamiast "specjalnej operacji wojskowej", o której mówił Putin, mamy pełnoskalową wojnę toczącą się według schematów znanych z II wojny światowej. Putin, któremu nie udało się w całości Ukrainy opanować, chcę ją teraz w całości zniszczyć. To już inny cel niż na początku. Tłumaczy on straszne zachowanie armii rosyjskiej oraz działania zaplanowane z zimną krwią, aby zniszczyć ukraińskie miasta, całą infrastrukturę krytyczną, a nawet pola i miejsca zasiewów. Putin chce po prostu obrócić w perzynę kraj, który przeszkadza mu na drodze do realizacji jego imperialnej rekonkwisty.

SPRAWDŹ TEŻ:

Prof. A.Nowak o imperializmie rosyjskim cz.2

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Czwartek, XXIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 7, 36-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter