3 czerwca
sobota
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent skierował słowa uznania dla dużych rodzin

Ocena: 0
2051

W Szczecinie odbywa się VI Zjazdz Dużych Rodzin. Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników Zjazdu podkreślił: świadectwo życia rodzin wielodzietnych, odpowiedzialna i pełna otwartości postawa rodziców, ich sukcesy, ale i  trudności to nie tylko sprawa waszego środowiska, to sprawa pomyślności i przyszłości całego narodu.

fot. PAP/Marcin Bielecki

W Zjeździe uczestniczy 1,5 tysiąca osób, w tym oprócz rodzin z Polski także wielodzietni z Węgier, Czech, Łotwy, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Francji.

Oficjalnego przywitania dokonali Laszlo Marki, ustępujący prezydent ELFAC, Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” i zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

Soska przypomniał, że ponad sześć lat temu Szczecin – tegoroczny gospodarz zjazdu dużych rodzin – rozpoczęło realizowanie programu „Szczecin przyjazny rodzinie”. Dołączyło także do programu Karta Dużej Rodziny, wprowadzając jego lokalną wersję, która obejmuje rodziny z przynajmniej dwojgiem dzieci. Ma ona charakter progresywny: poziom ulg rośnie wraz liczebnością rodziny.

– Na tym się nie zatrzymaliśmy. Doszliśmy do wniosku, że potrzeb jest bardzo dużo – zaznaczył, wspominając następnie szereg rozwiązań prorodzinnych wprowadzonych w mieście. Jest to m.in. bon opiekuńczo-wychowawczy dla rodzin opiekujących się dziećmi w wieku 1-3 lata (równolegle wprowadzony w Nysie na Opolszczyźnie). Bardzo ważnym elementem jest moduł senioralny, w tym program „Alzheimer 75” dla osób, które opiekują cierpiącymi na tę chorobę starszymi członkami rodziny.

Najnowszym pomysłem szczecińskiego samorządu ma być bon dla wieloraczków, czyli świadczenie na każde dziecko urodzone z ciąży mnogiej. Impulsem do wprowadzenia takiego rozwiązania była wiadomość, że w Szczecinie wkrótce urodzić się mają czworaczki.

Głównym punktem porannej części Zjazdu ma być debata na temat ekonomicznej wartości pracy. – Chcemy poszukiwań rozwiązań w polityce rodzinnej, które są adekwatne do naszych wielodzietnych potrzeb. Chcemy też nabywać naszej wielodzietnej świadomości, naszego miejsca w polskim społeczeństwie, w Polsce i Europie – powiedziała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Krupska zapowiedziała też wizytę na Zjeździe premiera Mateusza Morawieckiego, który spotka się z rodzinami. – Przyjmujemy tę wizytę jako dowód tego, że jesteśmy ważnym środowiskiem oraz że polski rząd nas dostrzega i nasze potrzeby chce uwzględniać – powiedziała.

List do uczestników Zjazdu Dużych Rodzin skierował prezydent Andrzej Duda. Wyraził radość, że te spotkania z roku na rok są coraz liczniejsze, a głos dużych rodzin jest coraz lepiej słyszany w przestrzeni publicznej.

– Ten głos powinien wybrzmieć szczególnie mocno właśnie teraz, w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy z szacunkiem i podziwem przypominamy odrodzenie i dynamiczny wzrost naszej Ojczyzny, a jednocześnie wybiegamy myślami ku nowemu stuleciu. Świadectwo życia rodzin wielodzietnych, odpowiedzialna i pełna otwartości postawa rodziców, ich sukcesy, ale też codzienne trudności, z jakimi się Państwo zmagają – to nie tylko sprawa Państwa środowiska. To sprawa pomyślności i przyszłości całego naszego narodu – napisał Andrzej Duda.

Zjazd Dużych Rodzin to organizowane od 2013 r. ogólnopolskie trzydniowe spotkanie rodzin, które mają trójkę lub więcej dzieci. Wspólne świętowanie ma na celu integrację i wymianę doświadczeń między rodzinami, a także kreatywne spędzanie czasu z najbliższymi i aktywny odpoczynek. W ramach tegorocznego Zjazdu w Starej Rzeźni na szczecińskiej wyspie Łasztownia odbywa się IX Europejska Konferencja Dużych Rodzin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 czerwca

Niedziela - Uroczystość Świętej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 3, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Wzmacnianie relacji

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter