Złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który uwzględni wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego tzw. przesłanki eugenicznej dopuszczającej aborcję, zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Poprawka, która ma być doprecyzowaniem istniejącej już ustawy, przywraca możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.
Chodzi o takie sytuacje, wyjaśnia Andrzej Duda, „gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".
Prezydent zwrócił uwagę, że Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października uznający za niezgodną z Konstytucją RP jedną z trzech przesłanek, które zezwalały na legalną aborcję w Polsce, wywołał olbrzymie społeczne emocje. Zapewnił, że podziela pogląd, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją.
Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa
– wskazał prezydent przypominając, że art. 38 Konstytucji stwierdza, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawna? ochronę życia.
Prezydent zauważył jednocześnie, że wyrok Trybunału doprowadził również do sytuacji, w której niemożliwa stała się aborcja w sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie.
To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką
– stwierdził Andrzej Duda.
Prezydent poinformował, że rozumiejąc obawy kobiet wynikające z tej sytuacji, po rozmowach z nimi oraz po konsultacji z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami, zdecydował się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Prezydent precyzuje, że uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP,. Byłoby to możliwe jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.
Prezydent zaznacza, że po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. „Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego” – stwierdził prezydent.
Andrzej Duda wyraził nadzieję, na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie zaznaczając, że takie rozwiązanie popiera też większość Polaków.
Prezydent podkreślił niezależnie od zmian prawnych trzeba objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami oraz, że państwo nie może zostawiać takich osób samych.
Apeluję również do wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji. Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać
– kończy swoje oświadczenie Prezydent RP.