16 lipca
poniedziałek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: Prezydent Duda podziękował Rycerzom Kolumba za zaangażowanie w ŚDM

Ocena: 4.3
1026

"Rycerze Kolumba byli obecni podczas Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Krakowie całej Polsce latem ubiegłego roku. Rycerze zorganizowali wiele wydarzeń w Mercy Centre zlokalizowanym w Tauron Arenie Kraków, w tym spotkanie papieża Franciszka z wolontariuszami i członkami Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Korzystając ze sposobności, dziękuję Rycerzom Kolumba za służbę i oddanie i mam nadzieję na dalszy rozwój aktywności w Polsce" – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście adresowanym do uczestników i organizatorów 135. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba, która w dn. 1–3 sierpnia odbyła się w Saint Louis, Missouri w Stanach Zjednoczonych.

fot. Facebook.com

Wyrażając wdzięczność za obecność Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce od 2006 r., prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że od początku swojej działalności Rycerze "pomagają w umacnianiu ideałów patriotyzmu, jedności, braterstwa i miłosierdzia w polskim narodzie". Przypomniał też zasługi zakonu dla organizacji i przebiegu ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży. 

"Rycerze Kolumba byli obecni podczas Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Krakowie całej Polsce latem ubiegłego roku. Rycerze zorganizowali wiele wydarzeń w Mercy Centre zlokalizowanym w Tauron Arenie Kraków, w tym spotkanie papieża Franciszka z wolontariuszami i członkami Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Korzystając ze sposobności, dziękuję Rycerzom Kolumba za służbę i oddanie i mam nadzieję na dalszy rozwój aktywności w Polsce" – napisał prezydent. Podkreślił także, że wartości i zaangażowanie charytatywne rycerzy jest bliskie sercu Polaków. 

List przesłany na ręce Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba Carla Andersona odczytał podczas 135. Najwyższej Konwencji zwierzchnik zakonu w Polsce, Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz. Listy adresowane do Najwyższego Rycerza oraz uczestników konwencji wystosowali także: Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, premier Kanady Justin Trudeau oraz prezydent Filipin Rodrigo Duterte.

W 135. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba, zorganizowanej w Saint Louis w dn. 1–3 sierpnia wzięło udział ok. 2 tys. uczestników z całego świata, w tym ok. 100 hierarchów, wśród których był obecny m.in. kard. Stanisław Dziwisz. 

W czasie ŚDM w Krakowie Rycerze Kolumba przygotowali i obsługiwali m.in. "Mercy Centre" – zlokalizowane na krakowskiej Tauron Arenie mieszczącej ok. 20 tys. osób, centrum dla pielgrzymów anglojęzycznych, w którym odbywały się m.in. katechezy, Msze św., konferencje z cyklu "Szkoła Miłosierdzia", koncerty i inne wydarzenia kulturalno–ewangelizacyjne. W ciągu 6 dni wydarzeń Tauron Arenę odwiedziło ponad 75 tys. pielgrzymów, a Mercy Centre było największym miejscem wydarzeń podczas ŚDM w Krakowie, nie licząc pięciu głównych uroczystości na Błoniach i Campus Misericordiae. Ponadto Rycerze Kolumba angażowali się także w inne obszary przygotowań Wydarzeń Centralnych ŚDM, Dni w Diecezjach i w projekt charytatywny Bilet dla Brata. Przy okazji ŚDM posługiwało 220 wolontariuszy Rycerzy Kolumba, którzy poświęcili 330 tys. godzin pracy na rzecz młodzieży i organizatorów spotkania młodych. 

Podczas konwencji Rada Najwyższa nagrodziła inicjatywy przeprowadzane przez rycerzy w minionym roku bratnim. Wśród nich znalazł się właśnie projekt Bilet dla Brata, w który włączyli się członkowie radomskiej Rady 14004. Radomska Rada 14004 włączyła się w tę ogólnopolska akcję, dedykowaną młodzieży z krajów byłego Związku Radzieckiego przed ŚDM. W ramach projektu radomscy Rycerze Kolumba zorganizowała dwa koncerty charytatywne, połączone z aukcją i loterią, a zebrane środki przeznaczyli na pobyt 50 osób z Ukrainy na Dniach w Diecezjach w Radomiu i Wydarzeniach Centralnych ŚDM w Krakowie. 

Zakon Rycerzy Kolumba został założony w 1882 r. przez obecnego kandydata na ołtarze, amerykańskiego proboszcza ks. Michaela McGivneya i towarzyszącą mu grupę mężczyzn. Obecnie Rycerze Kolumba są największą na świecie bratnią organizacją pomocy zrzeszającą mężczyzn. Zakon zrzesza ponad 1,8 mln członków, należących do ponad 12 tys. rad lokalnych. Rycerze są obecni m.in. w Stanach Zjednoczonych Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce.

Zakon Rycerzy Kolumba działa w Polsce od 2006 r. Obecnie w 98 lokalnych radach działających na terenie 24 diecezji zrzeszonych jest blisko 5 tys. mężczyzn.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI