16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent apeluje do nauczycieli: proszę zrobić matury

Ocena: 0
250

Wspieram nauczycieli, bo uważam, że ich oczekiwania, co do wzrostu wynagrodzeń są uzasadnione; ale mam do nauczycieli ogromną prośbę i apel - proszę sklasyfikować młodzież i zrobić matury - apelował w środę podczas spotkania z mieszkańcami Świdwina prezydent Andrzej Duda.

fot. PAP/Marcin Bielecki

"To jest fundamentalna sprawa, to jest także związane z etosem i z etyką zawodu czy służby nauczycielskiej" - powiedział prezydent. "Bardzo gorąco o to proszę, proszę o tę wyrozumiałość. Wiem, że sytuacja jest trudna, wiem, że są emocje, wiem, że jest napięcie, sprzyjam państwu, ale emocjami niczego nie załatwimy" - dodał. 

Prezydent apelował również o kontynuację rozmów i dialog z rządem. "Trzeba spokojnie usiąść do stołu i negocjować do skutku. Ja nie mówię, że macie państwo natychmiast przerwać strajk - to jest państwa decyzja, ale proszę, żebyście państwo byli gotowi do rozmów" - podkreślił. 

"Ja dzisiaj już powiedziałem, że może formuła okrągłego stołu na Stadionie Narodowym, choć trzeba wiedzieć, że tam są sale konferencyjne, w których można przeprowadzać takie spotkania, to nie jest tylko boisko piłkarskie, to jest obiekt, gdzie można prowadzić konferencje. Tam się przecież odbywał szczyt NATO, który miał miejsce w Warszawie w 2016 r., tam się odbywa bardzo wiele konferencji i spotkań. Ale formuła, w której podobno zgłosiło się, jak powiedziała dzisiaj minister (Joanna) Kopcińska, 900 osób, to jest formuła, w której się trudno rozmawia, w której trudno jest negocjować" - zauważył Andrzej Duda. 

Prezydent podkreślił, że wspiera pomysł prowadzenia rozmów w ramach Rady Dialogu Społecznego i jest gotów na posiedzenie rozszerzonej RDS udostępnić pomieszczenia. Według Dudy żaden rząd nie zmierzył się "poważnie" z problemami oświaty, w tym z oczekiwaniami wzrostu wynagrodzeń wśród nauczycieli. "Mamy tych problemów bardzo wiele i nie załatwimy ich inaczej jak poprzez spokojną rozmowę i ta rozmowa jest potrzebna" - zaznaczył Duda. "Rząd będzie musiał trochę ustąpić, ale i nauczyciele będą musieli trochę zweryfikować swoje żądania i trzeba ustalić jakiś plan działania na przyszłość, mapę drogową tego, jak doprowadzić do naprawy polskiej oświaty i systemu edukacyjnego" - dodał. 

Okrągły stół oświatowy ma odbyć się w piątek, 26 kwietnia, na Stadionie PGE Narodowym. Premier Mateusz Morawiecki do udziału w nim zaprosił rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. Jak mówił, okrągły stół ma objąć cztery obszary. "Pierwszy to uczniowie, drugi – nauczyciele, trzeci – jakość edukacji i jakość kształcenia oraz czwarty, umownie, roboczo nazwany – nowoczesna szkoła, czyli odpowiadająca wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku" – poinformował w ubiegłym tygodniu szef rządu. Nauczycielskie związki ZNP oraz FZZ zapowiedziały, że nie wezmą udzialu w obradach. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -