29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent apeluje do nauczycieli: proszę zrobić matury

Ocena: 0
1168

Wspieram nauczycieli, bo uważam, że ich oczekiwania, co do wzrostu wynagrodzeń są uzasadnione; ale mam do nauczycieli ogromną prośbę i apel - proszę sklasyfikować młodzież i zrobić matury - apelował w środę podczas spotkania z mieszkańcami Świdwina prezydent Andrzej Duda.

fot. PAP/Marcin Bielecki

"To jest fundamentalna sprawa, to jest także związane z etosem i z etyką zawodu czy służby nauczycielskiej" - powiedział prezydent. "Bardzo gorąco o to proszę, proszę o tę wyrozumiałość. Wiem, że sytuacja jest trudna, wiem, że są emocje, wiem, że jest napięcie, sprzyjam państwu, ale emocjami niczego nie załatwimy" - dodał. 

Prezydent apelował również o kontynuację rozmów i dialog z rządem. "Trzeba spokojnie usiąść do stołu i negocjować do skutku. Ja nie mówię, że macie państwo natychmiast przerwać strajk - to jest państwa decyzja, ale proszę, żebyście państwo byli gotowi do rozmów" - podkreślił. 

"Ja dzisiaj już powiedziałem, że może formuła okrągłego stołu na Stadionie Narodowym, choć trzeba wiedzieć, że tam są sale konferencyjne, w których można przeprowadzać takie spotkania, to nie jest tylko boisko piłkarskie, to jest obiekt, gdzie można prowadzić konferencje. Tam się przecież odbywał szczyt NATO, który miał miejsce w Warszawie w 2016 r., tam się odbywa bardzo wiele konferencji i spotkań. Ale formuła, w której podobno zgłosiło się, jak powiedziała dzisiaj minister (Joanna) Kopcińska, 900 osób, to jest formuła, w której się trudno rozmawia, w której trudno jest negocjować" - zauważył Andrzej Duda. 

Prezydent podkreślił, że wspiera pomysł prowadzenia rozmów w ramach Rady Dialogu Społecznego i jest gotów na posiedzenie rozszerzonej RDS udostępnić pomieszczenia. Według Dudy żaden rząd nie zmierzył się "poważnie" z problemami oświaty, w tym z oczekiwaniami wzrostu wynagrodzeń wśród nauczycieli. "Mamy tych problemów bardzo wiele i nie załatwimy ich inaczej jak poprzez spokojną rozmowę i ta rozmowa jest potrzebna" - zaznaczył Duda. "Rząd będzie musiał trochę ustąpić, ale i nauczyciele będą musieli trochę zweryfikować swoje żądania i trzeba ustalić jakiś plan działania na przyszłość, mapę drogową tego, jak doprowadzić do naprawy polskiej oświaty i systemu edukacyjnego" - dodał. 

Okrągły stół oświatowy ma odbyć się w piątek, 26 kwietnia, na Stadionie PGE Narodowym. Premier Mateusz Morawiecki do udziału w nim zaprosił rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. Jak mówił, okrągły stół ma objąć cztery obszary. "Pierwszy to uczniowie, drugi – nauczyciele, trzeci – jakość edukacji i jakość kształcenia oraz czwarty, umownie, roboczo nazwany – nowoczesna szkoła, czyli odpowiadająca wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku" – poinformował w ubiegłym tygodniu szef rządu. Nauczycielskie związki ZNP oraz FZZ zapowiedziały, że nie wezmą udzialu w obradach. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter