Zwiększenie ilości punktów szczepień, zwiększenie grona osób kwalifikowanych do szczepienia oraz wprowadzenie szczepień populacyjnych - to nie wszystkie plany rządu w ramach ogłoszonego we wtorek przyspieszenia realizacji Narodowego Programu Szczepień. Plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca II kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.
W związku z przyspieszeniem dostaw szczepionek do Polski, rząd we wtorek przedstawił rozwiązania mające na celu przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień.
By osiągnąć zapowiadany cel, w drugim kwartale roku mają powstać nowe punkty i miejsca szczepień. Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiliśmy także wyjazdowe zespoły szczepiące.
W II kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy oraz w aptekach.
Zmienić mają się również zasady kwalifikacji i wykonywania szczepień. W drugim kwartale zarówno zakwalifikować do szczepienia, jak i je wykonać będą mogli: lekarz, lekarz stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz student ostatniego roku studiów medycznych.
Podstawą do kwalifikacji na szczepienie przez wyżej wymienione kadry medyczne ma być kwestionariusz wstępnego wywiadu lub - w przypadku ewentualnych wątpliwości - konsultacja lekarska.
W kwietniu codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników.
Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
12 kwietnia – rocznik 1962
13 kwietnia – rocznik 1963
14 kwietnia – rocznik 1964
15 kwietnia – rocznik 1965
16 kwietnia – rocznik 1966
17 kwietnia – rocznik 1967
19 kwietnia – rocznik 1968
20 kwietnia – rocznik 1969
21 kwietnia – rocznik 1970
22 kwietnia – rocznik 1971
23 kwietnia – rocznik 1972.
Pierwsze osoby, które będą się rejestrowały od 12 kwietnia, będą mogły jeszcze szczepić się w kwietniu
- zapewnił szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Dodał, że widać po kalendarzach szczepień, że będą jeszcze wówczas wolne terminy. - Później oczywiście maj i czerwiec" - dodał minister.
Jak podkreślił, "jeżeli chodzi o kolejne roczniki - to będzie zależało od frekwencji, od zainteresowania tych starszych roczników i ich rejestracji".
+++++
Najszybszą i najprostszą formą zapisu na szczepienie jest zgłoszenie się za pośrednictwem formularza. Można go znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.
+++++
Obecny - obok premiera Mateusza Morawieckiego i min. Dwoerczyka - na konferencji prasowej min. zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że sytuacja pandemiczna pozostaje cały czas bardzo trudna.
Liczby nowych zachorowań cały czas wzrastają. Nie widzimy jeszcze żadnych symptomów hamowania tej tendencji przyrostu liczby nowych zachorowań
- stwierdził szef resortu zdrowia. Podkreślił, że celem głównym przyspieszenia realizacji Narodowego Programu Szczepień jest "dojście do tych poziomów, które staną się naturalną barierą dla rozwoju pandemii". Przypomniał, że w Izraelu fala zachorowań zaczęła hamować, gdy zaszczepiono ok. 25 procent populacji.
Jak mówił, niestety ta sytuacja ciągłego przyrostu zakażeń Covid-19 ma bardzo realny wpływ na sytuację w całym sektorze medycznym.
W tej chwili wszystkie ręce medyków, innych zawodów medycznych, personelu, który pracuje w szpitalu kierowane są do walki z pandemią
- powiedział minister podkreślając, że trzeba "wykorzystać wszelkie inne zasoby do tego, żeby ta akcja szczepień nie była nawet na moment zatrzymana".