28 listopada
niedziela
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawo do naprawy

Ocena: 5
904

Miejmy nadzieję, że pojęcie „prawa do naprawy” przeniknie do ludzkich sumień.

pexels.com

Krótka żywotność urządzeń elektronicznych staje się coraz bardziej uderzająca: łatwiej się rozregulowują i psują, nie obsługują nowych aktualizacji i szybko stają się przestarzałe. Jest to tak zwane „planowane postarzanie” urządzeń i sprzętu gospodarstwa domowego, którego naprawa – poza oficjalnymi i autoryzowanymi miejscami, w dodatku za wysoką opłatą – jest prawie niemożliwa.

Na tym tle zyskuje na sile ruch obrony „prawa do naprawy”. Ma na celu zapewnienie niezależnym warsztatom naprawczym możliwości reperowania produktów technologicznych bez tak wielu przeszkód. Aby naprawić na przykład telefon komórkowy, niezależne punkty potrzebują dwóch rzeczy: informacji i części. Ale to właśnie na tych dwóch elementach producenci stawiają największe przeszkody. Firmy technologiczne i ich lobby jako główny powód odmowy ułatwiania dokonywania napraw przez osoby trzecie podają bezpieczeństwo kupujących. Z jednej strony bezpieczeństwo fizyczne, ponieważ źle przeprowadzona naprawa może doprowadzić do wybuchu lub spalenia przedmiotu i spowodować szkody dla ludzi. Z drugiej strony ma chodzić o cyberbezpieczeństwo użytkowników. Kolejny powód to własność intelektualna i korzyści dla konkurentów w przypadku ujawnienia zbyt wielu informacji.

Obrońcy „prawa do napraw” zwracają uwagę na nadmierne wydatki związane z koniecznością częstszej wymiany drogich gadżetów. Patrząc globalnie, taka produkcja śmieci jest nie do wytrzymania dla planety. Jako rozwiązanie proponują, by urządzenia mobilne i sprzęt gospodarstwa domowego mogły być dłużej eksploatowane, między innymi dzięki naprawom. Niestety, większość tych urządzeń – zwłaszcza mobilnych – nie jest do tego przystosowana. W rzeczywistości są one zaprojektowane tak, aby utrudnić lub uniemożliwić ich naprawę i doprowadzić do zakupu nowego produktu.

W obliczu rosnącej „kultury wyrzucania” (wyrażenie ukute przez papieża Franciszka, które można odnieść także do tej sytuacji), w której wyrzucanie bierze górę nad troską, czyli naprawą i ponownym wykorzystaniem, pocieszający jest fakt, że powstaje ruch protestujący przeciwko dominującemu spojrzeniu, które opiera się na zasadzie: „jeśli nie działa, jeśli nie jest użyteczne, jeśli nie jest wygodne, pozbądź się tego”. Na razie jest walka o „prawo do naprawy” urządzeń technologicznych. Ale być może, miejmy nadzieję, w przyszłości to pojęcie zdoła przeniknąć do sumień i podnieść postrzeganie wartości opieki i naprawy w sferze ludzkiej. To znaczy troski i szacunku dla ludzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
«Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie».
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 21,25-28.34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Spojrzenie w niebo (komentarz "Idziemy")

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter