29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawda o Polsce

Ocena: 0
1317

 

Prawda o Polsce i o jej historii ciągle jest fałszowana na arenie międzynarodowej. Co z tym robić?

Nie jest to stała fala krytyki polskich postaw. Pojedynczych głosów, choć bardzo bolesnych dla nas, bym nie przeceniał. Manipulacje Federacji Rosyjskiej, próby dekonstrukcji prawdy historycznej przez Władimira Putina spotykają się z odważnym i wyraźnym stanowiskiem polskiego rządu, polskich historyków. My w tej batalii nie jesteśmy więc bezbronni, reagujemy na tego typu pomówienia. Uważam, że powinniśmy budować przekaz o polskiej historii XX w. konsekwentnie, nie czekać, aż obcy dyplomata posłuży się nieprawdziwą wiadomością medialną czy kłamstwem historycznym. Za dialog historyczny odpowiada państwo – uczestniczą w nim najwyższe władze państwowe, ministerstwa, IPN, ale także inne instytuty i placówki kultury, które powinny komunikować się po to, aby neutralizować wypowiedzi dalekie od prawdy historycznej, jak chociażby niedawna wypowiedź ministra spraw zagranicznych Izraela.

 

Ostatnie jubileusze stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecia Cudu nad Wisłą przeszły bez śladu. Nie zdążono ani z pomnikiem, ani z Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Doceniałbym wysiłki, które udało się podjąć, choćby koloryzacja przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu filmu „Niepodległość” oraz filmu „Wojna światów” o 1920 r., kiedy to miało miejsce jedno z najważniejszych zwycięstw Polaków, rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w Polsce i na świecie. Jestem przekonany, że zasługujemy na muzeum opowiadające tę historię. Na pewno taka placówka powstanie, nie znam natomiast procedury, etapów, planów przygotowań.

Cieszy mnie wyraźna zmiana w podejściu polskich elit politycznych do kwestii pamięci. Stajemy do dialogu historycznego, a nie jak we wcześniejszych latach uciekamy od takiej dyskusji, od obrony polskiego głosu na arenie międzynarodowej. Tę zmianę doceniam, ale z całą pewnością są jeszcze rzeczy, które powinniśmy zrobić lepiej. Tutaj widzę też rolę dla IPN-u.

 

Może szersze kontakty z międzynarodowymi instytucjami historycznymi mogłyby wpłynąć na propagowanie prawdy o Polsce?

Uważam, że jest to jeden z najważniejszych elementów narracji międzynarodowej w tym temacie. Muzeum II Wojny Światowej udało się zbudować relacje z ponad 50 podmiotami na całym świecie. Naszą wystawę „Fighting and Suffering” pokazaliśmy w ponad 160 miejscach za granicą, była tłumaczona na 37 języków. To jest również praca, którą powinniśmy wykonywać w instytucie zajmującym się pamięcią historyczną.

 

Co jeszcze chciałby Pan zrobić jako szef IPN-u?

W kwestiach poszukiwań i ekshumacji marzy mi się dojście do większej efektywności procesu identyfikacyjnego. Chciałbym też podnieść tempo i dynamikę przywracania sprawiedliwości transformacyjnej, szczególnie wobec opozycjonistów z lat 80. i tych, którzy byli zaangażowani w walkę z systemem komunistycznym. Instytut musi też przyspieszyć prace Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w kontekście przywracania sprawiedliwości transformacyjnej. Na polu naukowym chciałbym uruchomić ścieżkę tłumaczeń międzynarodowej klasyki historycznej na język polski. Swoją prezesurę postrzegam przede wszystkim jako czas nawiązywania dialogu z młodym pokoleniem.

 

Jak chce Pan to zrobić?

Jestem ojcem dwóch synów w wieku 18 i 11 lat oraz trzyletniej córki. Moi synowie interesują się historią. Daje się zauważyć przy tym, że jest to już zupełnie inne pokolenie. Nie możemy im zarzucać, że sięgają po smartfony. Nowoczesne technologie nie zastąpią tradycyjnych metod edukacyjnych: książek, projektów edukacyjnych, gier czy filmów. Powinniśmy jednak brać pod uwagę ich wykorzystanie. W IPN powołamy Biuro Nowoczesnych Technologii, które będzie odpowiadać za naszą działalność także w tym sektorze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter