15 grudnia
sobota
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praga pamięta

Ocena: 0
1304
Na warszawskiej Pradze w dniach 1-3 sierpnia uczczono 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Przewodniczący rocznicowej Eucharystii abp Henryk Hoser SAC zwrócił uwagę na fakt, że człowiek poza dobrami materialnymi spragniony jest też strawy duchowej, życia zgodnego z wartościami, wpisującymi się w Boży plan. Jego zdaniem powstańcy wraz z mieszkańcami Warszawy walczyli właśnie o te wartości. – Zostali wzięci w dwa ognie, dwóch totalitaryzmów, tego brunatnego i tego czerwonego. I wybrali to, co tylko w takiej sytuacji mogło być wybrane: walkę. Nie – poddawanie się. Walkę o to, czego byli tak bardzo spragnieni w czasie długo trwającej nocy okupacyjnej. Walkę o godność człowieka. Walkę o wolność człowieka. Walkę o prawdę o człowieku. To jest ponadczasowym i ponadwiekowym zwycięstwem Powstania Warszawskiego. To właśnie dlatego Powstanie Warszawskie jest dla nas ciągle aktualnym etosem – podkreślał abp Hoser.

Jednocześnie zwrócił uwagę na bestialskie i odhumanizowane zachowanie żołnierzy niemieckich w czasie tych 63 dni, zachowanie, jakie nigdy więcej w historii nie powinno mieć miejsca. Podkreślił przy tym, że tragedia powstania ma dla niego wymiar osobisty: – 5 sierpnia w późnych godzinach popołudniowych na dziedzińcu fabryki wyrobów papierowych Państwa Franaszków zostali rozstrzelani na Woli mój ojciec i dziadek – wspomniał. Na zakończenie zaapelował do przedstawicieli miasta, by w powstającym Muzeum Warszawskiej Pragi znalazło się miejsce na upamiętnienie tutejszych walk i bohaterów 1944 roku.

Po Mszy Św. odbył się uroczysty koncert z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Potem przed świątynią obejrzeliśmy inscenizację walk powstańczych, a w niedalekim Parku Praskim śpiewaliśmy powstańcze pieśni.

W dniach poprzedzających główne praskie uroczystości przy budynku Małej Pasty przy ul. Brzeskiej złożono kwiaty, podobnie w innych miejscach powstańczej pamięci tej części stolicy.

Zuzanna Smoleńska
fot. Tomasz Kowalczyk
Idziemy nr 32 (464), 10 sierpnia 2014 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -