15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: doktorat honoris causa dla kard. Grocholewskiego

Ocena: 0
2458


"Poznań jest mi bardzo drogi i cieszę się z każdego wyróżnienia, które tutaj otrzymuję" – dodał. Duchowny jest m.in. honorowym obywatelem Miasta Poznania i doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Duszpasterz rolników archidiecezji poznańskiej ks. Sławomir Grośty podkreślił, że przez wiele lat był proboszczem w Brodach, nieopodal miejsca, gdzie urodził się i wychował kard. Grocholewski. Jak mówił, "ks. kardynał to wielki człowiek i przyznanie takiej nagrody, takiemu człowiekowi, z takimi zasługami i tak znanemu na świecie – nie tylko w Kościele, ale i w życiu społecznym – to jest zaszczyt dla uczelni, że kogoś takiego można mieć w swoim gronie".

"Ks. kardynał nigdy się nie wyrzekał swoich korzeni, zawsze cenił sobie świat, w którym wyrósł. Zawsze mówił, że pochodzi z Bródek, że się wychował na wsi. Tam poznał piękno Pana Boga w stworzonym świecie – i to są jego słowa. Myślę, że to jest wielka rekomendacja, którą sam sobie wystawia, którą my tylko możemy dostrzec i się nią cieszyć" – dodał.

Duszpasterz powiedział, że kardynała bardzo mile wspominają także mieszkańcy jego rodzinnej wsi i okolicznych miejscowości. "Ci starsi mieszkańcy pamiętają go jeszcze z dzieciństwa, jak się razem bawili. Kiedy byliśmy w Watykanie z pielgrzymką, zawsze znalazł dla nas czas, zawsze przyszedł, porozmawiał, przygotował jakiś podarunek" – mówił.

Dodał, że "kardynał jest bardzo otwarty, potrafi się dzielić tym, co przeżywa, umie prostym językiem mówić o wielkich sprawach i to widać w takich bardzo osobistych rozmowach. (…) Jest wielkim człowiekiem Kościoła. Prywatnie widać, jak wiele znaczy dla niego Pan Bóg, Kościół i dobro drugiego człowieka, jak bardzo kocha swoją ojczyznę, mimo tego, że tyle lat spędził na obczyźnie. W rozmowach potrafi skrócić dystans, nie czuje się, że się rozmawia z tak wielkim człowiekiem, tak bardzo zasłużonym" – podkreślił.

Tytuł doktora honoris causa kard. Grocholewski otrzymał już od ponad 20 uczelni na całym świecie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter