31 października
sobota
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pożegnanie z kolędą

Ocena: 2.5
785

Znajoma, nauczycielka angielskiego, spróbowała wykorzystać minione właśnie święta Bożego Narodzenia jako temat rozmówek z dwunasto-trzynastolatkami. Ale konwersacja się nie kleiła.

Nie dlatego, żeby młodzieży brakowało dostatecznej znajomości języka do jej przeprowadzenia. Jednak ani rodzinne spotkania, ani świąteczne tradycje, ani wyższość klusek z makiem nad karpiem w galarecie lub odwrotnie, nie mówiąc o ewentualnym przebłysku choćby refleksji teologicznej – nie stanowiły przedmiotu najlżejszego zainteresowania. Jedyne, co się nastolatkom kojarzyło ze świętami to – co kto dostał pod choinkę. A o tym wszak można równie dobrze pogadać przy okazji banalnego, choć wielce użytecznego tematu „W sklepie”.

A przecież okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowo dziecięcy. Z Dzieciątkiem w samym centrum i z dziećmi cisnącymi się wokół żłóbka. Być może nic tak nie porywa dziecięcych serc jak kolęda – ta muzyczna dobra nowina dla maluczkich. Wystarczy je z nią zapoznać, by stała się najukochańszym sposobem świętowania. Mogłabym wymieniać wszystkie te znajome mi dwulatki sepleniące „Wśród nocnej ciszy”, pięciolatki idące w zawody z siedmiolatkami, kto zna więcej kolęd, dziesięciolatki ciągnące siódmą i ósmą zwrotkę „Tryumfów”, podczas gdy reszta rodziny dawno już odpadła z tego maratonu. Zamiast tego przywołuję najświeższe wspomnienie: wyrazu twarzy trzyletniej Zosi, przycupniętej na oparciu kanapy z rozłożonym przed oczami – a jakże – kolędnikiem, choć czytać jeszcze nie umie, śpiewającej z oddaniem „Lulajże, Jezuniu”.

Kolęda zdobywa życie rodzinne – gwałtem, bo czas jest krótki – jako sposób na bycie razem, modlitwa, kołysanka na dobranoc. I bardzo trudno się z nią pożegnać. Dobrze więc, że może wybrzmiewać jeszcze przez cały styczeń, zanim rozstaniemy się z nią na rok.

Obrazki rodzinne na Boże Narodzenie

Dziecięce święta

Święte wieczory

Od Mikołaja

Czas dziecka

O narodzeniu

Czas na Dobrą Nowinę

Pożytki z dzidziusia

Głosy

Niebieskie Dzieciątko

Małe kochanie

Dobrze, że jesteś

Kolędują Małemu

Czas jest krótki

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Sobota, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie bo jestem cichy i pokornego serca.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,18b-26; Ps 42,2-3.5; Łk 14,1.7-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter