17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powstańcy apelują o zgodę i pojednanie w godzinę "W"

Ocena: 0
1674

Szefowie Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Powstańców Warszawskich oraz władze stolicy podpisali się w środę pod apelem o uczczenie minutą ciszy godziny 17.00 - "W", o której 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Zaapelowano, by pamięć o bohaterach uczcić "wspólnie w zgodzie i pojednaniu".

fot. M. Ziółkowski/Tygodnik Idziemy

"Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, 1 sierpnia, w godzinę "W", uczcili minutą ciszy pamięć o wydarzeniach sprzed 74 lat. Stanęli wtedy do walki Polacy, którym została odebrana wolność po zaledwie 20 latach budowania niepodległej ojczyzny. Scalali ją w jedno państwo, mimo różnic i odmienności wyniesionych z trzech różnych zaborów. Stawali się jednym narodem, mając wspólny cel - wolną Polskę" - głosi treść apelu podpisanego w warszawskim ratuszu.

Podkreślono w nim, że "w tym roku świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, przypominamy starania naszych przodków w budowaniu nowoczesnego, wolnego kraju". "Późniejsi powstańcy warszawscy w walce sprawdzili wartości wpajane im w latach niepodległości, takie jak odpowiedzialność, prawość, braterstwo. Wiedzieli, że cechy dzięki którym tworzymy jeden naród, są bezcenne" - dodano.

W treści odezwy wskazano również, "jak groźne są podziały na naszych i obcych, na lepszych i gorszych" we współczesnych czasach. "Przypominając losy powstańców, szukamy wartości niezbywalnych, jak wolności gwarantowane przez przestrzegane przez wszystkich prawo" - dodano i zaapelowano, aby pamięć o bohaterach uczcić "wspólnie w zgodzie i pojednaniu".

Apel podpisali wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn.

Leszek Żukowski zaapelował o uczczenie dnia 1 sierpnia "pamięcią i szacunkiem dla tych, którzy jeszcze żyją". Do apelu dołączył się Zbigniew Galperyn. "O te apele o uczczenie, godne uczczenie tych, co polegli i tych, co umarli później, prosił prezes (Związku Powstańców Warszawskich - red.) gen. Ścibor-Rylski zawsze w swoich wystąpieniach, a szczególnie w ostatnich latach na cmentarzu pod (pomnikiem) Gloria Victis, pod pomnikiem, gdzie odezwały się gwizdy i nawoływania. Dołączam się do apelu, żeby godnie uczcić ten dzień, który jest taki ważny w dziejach całego narodu, czego dowody dostajemy" - podkreślił Galperyn.

Jak przypomniał z kolei wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, obecna rocznica powstania "wypada w roku szczególnym". "Mamy stulecie odzyskania niepodległości; staramy się mówić o tym, co przez te sto lat się wydarzyło, jakim wyzwaniem było tworzenie zupełnie nowego kraju po 123 latach zaborów, jakim wyzwaniem było scalenie go w jedną całość i dźwiganie go z tych pozaborczych ruin. Dlatego w tym roku, w miejscach uroczystości będzie dostępna Warszawska Księga Wolności 1918-2018. (...) zachęcamy do tego, żeby wpisać do tej księgi swoje przesłanie dla kolejnych pokoleń warszawiaków" - zapowiedział.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)