20 listopada
poniedziałek
Anatola, Sedzimira, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót do Poznania

Ocena: 4.2
1931

Czy Tadeusz Ruge, ostatni przed wojną prezydent Poznania, powstaniec wielkopolski i kawaler orderu Virtuti Militari za wojnę polsko-bolszewicką, wróci do swego miasta?

Czy zostanie w nim – po latach milczenia – pochowany tak, jak powinien być pożegnany obrońca ojczyzny, człowiek honoru, wierny żołnierz? W Żurawnykach na Ukrainie, niedaleko Łucka, na cmentarzu mieszkańcy wskazali miejsce, gdzie – jak najstarsi z nich pamiętają – 19 września 1939 roku miejscowy ksiądz pod osłoną nocy pochował zastrzelonego przez czerwonoarmistów Polaka. Wieść lotem błyskawicy obiegła rodzinę Tadeusza Rugego: to może być grób pradziadka!

Jak widać, ta historia puka także do całkiem prywatnych drzwi. Tadeusz Ruge był nie tylko wybitnym żołnierzem, inżynierem wojskowości i prezydentem miasta, w którym gościł zasłużonego dla Polski amerykańskiego prezydenta Herberta Hoovera. Był też mężem i ojcem, i choć nie doczekał dorosłości swoich córek Danusi i Wiesi, to przecież one – dziś sędziwe panie w wieku 95 i 93 lata – wyszły za mąż, mają dzieci, wnuki i prawnuki. I wszyscy oni mają nadzieję na powrót jego szczątków spod Łucka, gdzie spoczął w nieznanym grobie w Druzkopolu, dziś przemianowanym na Żurawnyki. Czy Poznań upomni się o swego bohatera?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (624), 17 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły