23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powodzie i podtopienia. RCB ostrzega: bądą intensywne opady i burze z gradem

Ocena: 0
180

Przed intensywnymi opadami, które na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce mogą dojść nawet do 120 mm na metr kwadratowy ostrzega na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Z kolei na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie oraz w województwie świętokrzyskim spodziewane są burze z gradem.

W wyniku opadów deszczu na południu kraju wody rzek przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze. Jak poinformował  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan alarmowy został przekroczony na 29 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch stacjach w dorzeczu Odry, zaś stan ostrzegawczy na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 22 stacjach w dorzeczu Odry. Obowiązują tam ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia wydane przez IMGW. 

Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku. Drugi stopień ostrzegawczy IMGW wydał dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego. 

Ze względu na intensywny deszcz, wzrost poziomu wód oraz silny wiatr na południu kraju od środy do godzin porannych w czwartek odnotowano 1 890 interwencji straży pożarnej. W środę zalanych zostało ponad tysiąc budynków.

Oprócz strażaków na terenie trzech województw podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego  w akcji usuwania skutków podtopień i powodzi bierze udział kilkuset żołnierzy.

Wszystkie służby są postawione w stan najwyższej gotowości – zapewnił premier Mateusz Morawiecki, który wraz z wicepremier Beata Szydło, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim i ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem uczestniczył w czwartek rano w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -