28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Potrzebna krew

Ocena: 0
1790
Oddają krew. Nie tylko w parafiach, ale i w gminach oraz w wojewódzkich stacjach krwiodawstwa. Zapotrzebowanie jest ogromne.
– Oddaję krew systematycznie – mówi jeden z dawców z Warszawy. – Bo to może komuś pomóc. Nie myślę o biorcy.

Caritas Polska zaczęła zbiórkę krwi kilka lat temu, w 2012 roku.

– Przez pierwsze dwa lata zabraliśmy ponad 2,2 tys. litrów krwi – mówi Marcin Talarek z Caritas, organizator akcji. – Każda diecezja ma swoje akcje, swoje pomysły. Ważna jest idea. W Warszawie na przykład co piątek w lipcu i sierpniu ustawiamy autobus, w którym można oddać krew. Niestety, musimy płacić za wynajem miejsca, ale takie jest prawo.

– W tym roku w Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej nie organizowaliśmy ogólnopolskiej akcji krwiodawczej – mówi ks. Dariusz Marczak, dyrektor diecezjalnej Caritas. Przyznaje, że problemem często jest logistyka. – Autobus do zbiórki krwi jest duży, często nie mieści się na terenie kościoła. Trzeba wówczas wynająć pas ruchu. Na to potrzeba zgody lokalnych władz. Wiąże się to także z kosztami – mówi dyrektor Marczak. Dodaje, że dobrym pomysłem była współpraca z Centrum Zdrowia Dziecka, która owocowała zbiórką krwi w ubiegłym roku. – Tam nie potrzeba autobusu. Na miejscu są gabinety. Wystarczy tylko zachęcić wiernych, by tam się udali i oddali krew potrzebującym – mówi dyrektor Marczak.

Najtrudniej jest latem. Krwi brakuje, bo duże jest zapotrzebowanie. A jednocześnie mniej jest chętnych do oddawania krwi. Są regiony kraju, które sobie radzą.

W Leśnej koło Żywca zbiórki krwi są organizowane kilka razy w ciągu roku, bez względu na akcje. Ksiądz informuje o akcji z tygodniowym wyprzedzeniem. Zainteresowanie jest duże, zwłaszcza że mieszkańcy są już przyzwyczajeni. Parafia w Leśnej jest znanym w całej Polsce ośrodkiem krwiodawstwa i promocji transplantacji.

– Współpracujemy z regionalnym centrum krwiodawstwa. Pod hasłem „Podaruj Kroplę Miłości” po Mszach Świętych organizujemy zbiórki krwi. Zainteresowanie jest duże. Chyba od czterech lat zebraliśmy ponad 1 tys. litrów krwi – mówi ks. Robert Kowalczyk, szef Caritas Diecezji Radomskiej. Dodaje, że krew jest wykorzystywana w różnych regionach kraju. Wzrasta też świadomość mieszkańców. Coraz chętniej oddają krew w odpowiedzi na apele zarówno kościelne, jak i samorządowe.

Promocje bywają nietypowe. Ksiądz Tomasz Kancelarczyk ze Szczecina postanowił rozwinąć akcję powstańczą pod hasłem „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. – Bo pomoc bliźniemu to akt patriotyzmu – mówi.

Ale opowiada też o innej sytuacji, gdy uczył w technikum samochodowym. Były tam tylko cztery dziewczyny, które zdecydowały się oddać krew. Potem chłopakom było wstyd, wszyscy poszli. Tadeusz Gemka z regionalnej stacji krwiodawstwa przyznaje, że współpraca jest dobra.

– Ksiądz organizuje akcje, zachęca do oddawania krwi. Są ulotki, specjalne opaski. Ludzie wieść niosą. Dla chorego nie jest ważna pora roku. On potrzebuje żyć, czy to lato, czy to zima – mówi.

Rozmowa z Jolantą Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi

Czy istnieją okresy, kiedy zapotrzebowanie na krew jest większe?

W wakacje część stałych dawców, np. studenci, młodzież szkolna, wyjeżdża. To powoduje, że zmniejsza się ilość pobieranej krwi. Jednocześnie nie zmniejsza się zapotrzebowanie na tę krew. A to przecież lek, który można oddać właśnie w okresie wakacyjnym. Warto też wspomnieć, że w związku z rozwojem medycyny oraz dostępem do nowoczesnych procedur i sposobów leczenia wzrasta zapotrzebowanie na krew i jej składniki, w szczególności w onkologii, transplantologii, hematologii. Pora roku nie ma dla chorych znaczenia. Dodatkowo wakacje to niestety pora wypadków drogowych. A ich ofiarom często potrzebna jest krew.


Czy starzejące się społeczeństwo też jest wyzwaniem?


Aktualna sytuacja demograficzna rzeczywiście powoduje wzrost zapotrzebowania na krew. Jest coraz więcej hospitalizacji starszych osób, które jej potrzebują, Tutaj warto zwrócić uwagę na kryteria kwalifikacji: pomimo dużej liczby zgłaszających się do oddania krwi tylko niektórzy mogą zostać dawcami. Jednak polski system krwiodawstwa jest stabilny.


Jaka jest współpraca w zbiórce krwi między Narodowym Centrum Krwi, samorządami, Kościołem?


Przykładów jest dużo. Od 2012 roku prowadzimy wspólnie z Caritas Polska akcję „Podaruj Kroplę Miłości”. Oprócz nas do akcji włączają się regionalne centra, szpitale. Patronaty honorowe objęli też kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser. Ale to nie wszystko. Współpracujemy z samorządami, policjantami, żołnierzami i innymi służbami mundurowymi, także z firmami i fundacjami. Ważna jest też współpraca regionalnych służb krwiodawstwa na własnym terenie.

ZOSTAŃ KRWIODAWCĄ

Jeśli jesteś już pełnoletni, a nie przekroczyłeś 65. roku życia, ważysz 50 kg lub więcej, Twoje samopoczucie nie budzi niepokoju, masz dobrą wolę pomagać innym ludziom, to zgłoś się do najbliższej placówki publicznej służby krwi. Do oddania krwi najlepiej być po lekkim, beztłuszczowym posiłku. Koniecznie trzeba mieć dokument tożsamości (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Krwiodawcy przechodzą badania dotyczące przebytych chorób (wypełniają kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne + wywiad lekarski).

Monika Górecka-Czuryłło
fot.
Narodowe Centrum Krwi
Idziemy nr 41 (524), 11 października 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter