21 stycznia
czwartek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Porwania, podpalenia, zabójstwa. Dramat Nigerii, którego "świat nie chce widzieć"

Ocena: 0
934

 „Porwania, podpalenia, brutalne zabójstwa i gwałty są u nas codziennością, z którą rząd sobie nie radzi, a której świat nie chce widzieć” – mówi abp Augustine Akubeze, przewodniczący Konferencji Episkopatu Nigerii, kraju od lat będącego w rękach fundamentalistów z islamskiego ugrupowania Boko Haram.

Fot. pixabay.com/CCO

Szczególnie trudna sytuacja jest na północy tego kraju, gdzie praktycznie każdego dnia ludzie padają ofiarą przemocy i ataków terrorystycznych. Najtrudniej jest w stanach Kaduna i Sokoto. Tylko w ostatnich dniach islamiści zabili tam 76 niewinnych cywilów, a wcześniej pięciu pracowników humanitarnych. W wielu miejscach chrześcijanie zbierają się na modlitwę tylko pod ochroną policji.

Konferencja Katolickich Biskupów Nigerii wezwała rząd do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w walce z terrorem. Hierarchowie przypomnieli też niezrealizowane wyborcze obietnice: wykorzenienie korupcji, przywrócenie bezpieczeństwa, rozwój systemu opieki medycznej i szkolnictwa.

Tam gdzie nie ma sprawiedliwości nie mam szans na pokój, a gdzie nie ma pokoju trudno mieć nadzieję na rozwój

– podkreślają biskupi. Apelują do władz o powstrzymanie przemocy i ukaranie winnych: „dość już przelewania niewinnej krwi Nigeryjczyków”.

Duchowni wezwali wiernych do wytrwałej modlitwy o pokój i pojednanie. Nowenna w tej intencji poprzedzi przypadający 31 sierpnia Dzień Niepodległości Nigerii. Codziennie w południe po modlitwie „Anioł Pański” wierni odmawiać będą tajemnice bolesne Różańca, błagając Boga o ocalenie.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek przypomniał światu o zapomnianym dramacie Nigerii. Modlił się za cierpiących mieszkańców tego kraju.

Jest to dla nas bardzo ważne, bo pozwala mieć nadzieję na zmianę sytuacji i na lepszą przyszłość

– powiedział abp Akubeze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Wszyscy, którzy mieli jakieś choroby, cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,25-8,6; Ps 40,7-8a-10.17; Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter