17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Porodówki w pandemii

Ocena: 4.9
372

Jak wygląda sytuacja na oddziałach ginekologiczno--położniczych w czasie epidemii? O doświadczeniach mam i personelu medycznego informuje raport Fundacji „Rodzić po Ludzku”.

fot. Barbara Wiśniowska

Ostatnie chwile przed porodem to moment wyjątkowy, a jednocześnie stresujący dla kobiety oczekującej narodzin dziecka, a także dla jej bliskich. Szczególnie gdy do obaw związanych z samym porodem dołączają niewiadome wynikające z pandemii COVID-19. Tych z kolei, z powodu dynamicznej sytuacji w szpitalach, nie brakowało i nadal nie brakuje.

Badanie przeprowadzone przez Fundację „Rodzić po Ludzku” objęło 10 257 kobiet, które urodziły dziecko od marca 2020 r. do lutego 2021 r. To pierwszy rok pandemii COVID-19, a jednocześnie dziesiąty rok funkcjonowania na polskich porodówkach Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej regulowanego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Analizy z poprzednich lat wyraźnie wskazywały, że z roku na rok sytuacja na oddziałach położniczych poprawiała się, a standard był coraz lepiej respektowany. Tymczasem kryzys wywołany pandemią spowodował przyzwolenie na ignorowanie tych zapisów prawa, choć oczywiście zdarzały się też placówki, gdzie skutecznie je respektowano.

 


WEJŚCIE Z DOWODEM… OPŁATY

Jedną z największych trudności był sam fakt zamykania oddziałów ginekologiczno-położniczych ze względu na kwarantannę, jak również przekształcania placówek w szpitale jednoimienne. Nierzadko dotyczyło to szpitali powiatowych, które jako jedyne zapewniały opiekę położniczą w danym rejonie. Z tego powodu kobiety, czasem tuż przed porodem, zmuszone były dotrzeć do szpitala oddalonego nawet o kilkadziesiąt kilometrów.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 19 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter