2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ponad 800 paczek dla środowisk kombatanckich i polskich na Kresach

Ocena: 0
290

Małopolska odsłona akcji charytatywnej „Rodacy-Bohaterom” zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki hojności ofiarodawców na Litwę, Białoruś, Ukrainę i Mołdawię trafi ponad 800 paczek.

fot. materiały promocyjne

Będą one zawierały artykuły chemii gospodarczej i żywność o przedłużonej dacie ważności, taką jak konserwy mięsne i rybne, ryż, mąkę, kakao czy słodycze oraz warzywa i owoce w puszce. A także życzenia, które są wyraźnym znakiem pamięci o rodakach za granicą.

- Ogrom otwartości serc i wrażliwości darczyńców na drugiego człowieka przerósł nasze wyobrażenia. Szacujemy, że z darów uda się przygotować ponad 800 podobnych paczek - a to rekord wszystkich dotychczasowych edycji - powiedział Tomasz Konturek z Akademii Ignatianum, która koordynowała wydarzenie w Krakowie i Małopolsce. - Dziękujemy wszystkim, którzy w tak realny sposób włączyli się w pomoc tym, którzy kiedyś walczyli o wolność Polski czy też dbają o polskie miejsca pamięci na obczyźnie współcześnie - dodał.

Podkreślił on, że niewątpliwie w 100-lecie świętowania odzyskania niepodległości przez Polskę wśród ludzi widać było potrzebę wyrażenia wdzięczności tym, którzy wolności kraju bronili. A adresaci akcji - około 40 żołnierzy Armii Krajowej i ich rodziny z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii - na pewno są takimi bohaterami.

- To była inicjatywa, która łączyła ponad podziałami i różnicami pokoleń. Wspomagały nas dzieci ze szkół - zarówno zbierając dary, jak i pomagając w naszym magazynie. Wspierali nas starsi, którzy niektóre trudne wydarzenia z historii pamiętają osobiście. Dziękujemy też wolontariuszom, którzy byli nieocenieni każdego dnia - opisał Konturek, wyrażając wdzięczność również wojewodzie małopolskiemu, Piotrowi Ćwikowi i jego współpracownikom, a także abp. Markowi Jędraszewskiemu oraz ks. prof. dr. hab. Józefowi Bremerowi SJ.

W najbliższym czasie pierwsza partia blisko 200 paczek trafi na Litwę, kolejne do Rumunii i na Ukrainę. W akcji można wciąż wziąć udział wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen (41 1440 1185 0000 0000 1283 9308 z dopiskiem „Rodacy-Bohaterom”). Darowizny zostaną przeznaczone na wsparcie kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej oraz na renowację miejsc pamięci, a także na opłacenie transportów przygotowanych paczek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter