28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ponad 6,3 tys. polonijnych dzieci spędziło wakacje w Polsce

Ocena: 0
916

Ponad 6350 dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z zagranicy uczestniczyło w wakacyjnych pobytach edukacyjnych w Polsce. Największą liczbę uczestników zaprosiły Caritas Polska, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Stowarzyszenie "Parafiada" im. św. Józefa Kalasancjusza i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

fot. pixabay.com/CC0

 Na organizację takich pobytów Senat RP, odpowiedzialny za wspieranie Polonii, zlecił 44 polskim organizacjom pozarządowym 47 zadań na łączną kwotę 10 mln 74 tys. 829 zł. Jest to ponad 10% kwoty przeznaczonej w br. na opiekę Senatu nad Polakami za granicą.

Dla naszych młodych rodaków wakacyjne pobyty są co roku uzupełnieniem edukacji i wsparciem w nauce języka polskiego i przedmiotów ojczystych (kultury, historii, geografii), mają też umacniać więzi z Polską, motywować do dalszego poznawania kraju przodków, a także stwarzać okazję do integracji oraz poznania polskich rówieśników. Integracja ma znaczący wpływ na naukę, stąd wiele działań jest nazywanych jest „pobytami edukacyjno-integracyjnymi”.

Wsparcie pobytu polonijnych dzieci dotyczyło 33 krajów świata. Najwięcej uczestników pochodziło z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Uczestnicy byli rekrutowani przez licznych partnerów zagranicznych – organizacje polonijne i domy polskie, szkoły dzienne, sobotnie, parafialne, organizacje skautowe, parafie i duszpasterstwa. W rekrutacji nie zapomniano o podopiecznych domów dziecka oraz świetlic środowiskowych.

Dziei i młodzież przyjechali wraz z opiekunami na zaproszenie polskich organizacji pozarządowych. Największą liczbę uczestników zaprosiły Caritas Polska, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Stowarzyszenie "Parafiada" im. św. Józefa Kalasancjusza i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

Pobyty wakacyjne realizowane były na terenie całego kraju i w różnych formach: obozów językowych, sportowych, artystycznych, wycieczek krajoznawczych, szkoleń liderskich, obozów harcerskich, zgrupowań religijnych, zlotów młodzieżowych i harcerskich. Zajęcia pełniły jednocześnie rolę intensywnych kursów języka polskiego, brało w nich udział wiele osób, które zamierzają rozpocząć naukę bądź studia w Polsce.

Program nauczania dostosowany był do wieku oraz stopnia zaawansowania, a nauka podczas pobytów przeplatała się z innymi aktywnościami – turystyką, sportem, uczestnictwem w działaniach i wydarzeniach kulturalnych, a także doskonaleniem przydatnych umiejętności (np. pierwsza pomoc, amatorskie kręcenie filmów). Na obozie czy kolonii czas był wypełniony od rana do wieczora, a program zawierał różnorodne zajęcia.

Jednym z przykładów pobytów wakacyjnych były organizowane cyklicznie ”Letnie obozy parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy”. Przez ostatnie 25 lat Stowarzyszenie Parafiada nawiązywało kontakty z instytucjami i organizacjami polonijnymi, jak m.in. związki Polaków na Wschodzie, szkoły polskie, kluby sportowe, parafie z prowadzonym duszpasterstwem w języku polskim na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

W 1992 r. grupy ze środowisk polonijnych po raz pierwszy uczestniczyły w programie parafiadowym w ramach Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Począwszy od 1995 r. Letnie Obozy Parafiadowe z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy stały się projektem realizowanym każdego roku dla 9 do 51 grup polonijnych. Grupy biorące udział w projekcie pochodziły z ponad 40 różnych miejscowości z 5-6 państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Dzięki takiej długoterminowej współpracy w środowiskach polonijnych powstawały nowe projekty, inicjatywy, nawiązywały się przyjaźnie i przydatne kontakty – np. w kilku krajach Europy Wschodniej (na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie) organizowane były kolejne edycje wydarzeń o charakterze sportowo-kulturalno-formacyjnym, zwanych Parafiadami Polonijnymi.

W ramach tegorocznego zadania odbyło się 10 dwutygodniowych turnusów dla 816 uczestników polonijnych. Beneficjentami były dzieci i młodzież wraz z opiekunami z 5 państw: z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Realizacja każdego z turnusów przebiegała równolegle dwiema ścieżkami programowymi. Pierwsza obejmowała program warsztatów nauki języka polskiego i ogólnej wiedzy o Polsce.

Drugą ścieżkę wyznaczała parafiadowa triada "stadion – teatr – świątynia". Dzienny program każdego Letniego Obozu Parafiadowego obejmował zajęcia o charakterze rekreacyjno-sportowym, edukacyjno-kulturalnym i integracyjno-formacyjnym. Dodatkowo niektóre turnusy miały rozszerzony program jednego z trzech filarów triady parafiadowej bądź warsztatów języka polskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter