19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ponad 40 mln ludzi żyje w niewoli

Ocena: 0
1628

Na koniec 2016 na świecie żyło co najmniej 40 milionów niewolników – wynika z dorocznego raportu „Global Slavery Index”, opracowanego wspólnie przez australijską organizację pozarządową Walk Free Foundation (WFF) i Międzynarodową Organizację Pracy. Przedstawiono go 19 lipca w nowojorskiej siedzibie ONZ. Na czele tego niechlubnego wykazu znajdują się komunistyczna Korea Północna i Erytrea, a następne Burundi.

fot. Omer Unlu, Flickr, CC BY 2.0

Władze w Pjongjangu „przodują” pod względem rozmiarów tego zjawiska: według raportu jedna osoba na dziesięć w tym kraju jest zmuszona do niewolniczej pracy. W Erytrei miejscowy „reżym represyjny wykorzystuje system poboru do wojska, aby zmuszać swych obywateli do ciężkich robót” – stwierdza dokument. W Burundi także utrzymuje się praktyka tego rodzaju prac a towarzyszy temu rosnąca liczba zabójstw i „znikania” tej grupy ludzi.

Inne kraje, o których najwięcej wspomina „Global Slavery Index”, to Republika Środkowoafrykańska, Afganistan, Sudan Południowy i Pakistan. Ale z przedstawionych danych wynika też, że np. ponad 400 tys. współczesnych niewolników żyje w Stanach Zjednoczonych, przy czym opracowanie zalicza do tej grupy osoby doświadczające różnych postaci nadużyć, począwszy od robót przymusowych przez prostytucję a kończąc na małżeństwach zawieranych pod przymusem. Według raportu u korzeni tego zjawiska, na ogół ukrytego przed światem, leży przede wszystkim zorganizowana przestępczość, przekraczająca granice i jurysdykcje narodowe.

Niewolnictwo występuje również w Ameryce Łacińskiej, w której – jak stwierdza dokument – ponad 2 mln osób było w omawianym okresie zmuszanych do pracy lub prostytucji, przede wszystkim z powodu długów. Na czele krajów tego regionu znajdują się Wenezuela i Haiti.

W tym pierwszym kraju raport wspomina m.in. o przeszło 170 tys. niewolników, co stanowi 5,6 promila ogółu ludności. Autorzy studium podkreślili, że jedną z głównych przyczyn szerzenia się tego procederu w tym wielkim kraju jest trwający tam od wielu lat kryzys polityczny i gospodarczy. Uderza on przede wszystkim w klasę średnią, która dotkliwie zubożała i coraz częściej wybiera drogę emigracji.

W Haiti natomiast mianem współczesnych niewolników można określić przeszło 59 tys. osób. Krytyczna sytuacja występuje także w sąsiedniej Dominikanie, na Kubie i w Hondurasie, ale w liczbach bezwzględnych najwięcej niewolników żyje w Meksyku – prawie 340 tysięcy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter