26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc to moc

Ocena: 0
1969

Chcielibyście wesprzeć zawodniczki z drużyny „Mamusiek” z Rymanowa w rozwijaniu ich piłkarskiej pasji? Może pomożecie mieszkańcom Łodzi w zorganizowaniu Światowego Dnia Marzyciela i przyczynicie się do ustanowienia nowego rekordu Guinessa? A może sami macie pomysł na lokalną inicjatywę i potrzebujecie wsparcia?

„Pomoc To Moc” to akcja PZU, która wspiera lokalne inicjatywy zwiększające bezpieczeństwo i promuje zdrowy tryb życia. W tym roku jej hasłem przewodnim jest: „Zdrowa i bezpieczna rodzina”. Projekt wystartował w marcu tego roku, do tej pory zgromadził ponad 50 inicjatyw z całej Polski. Każda z nich ma szansę otrzymać wsparcie finansowe, do zdobycia jest nawet 100 tys. zł.

Do akcji zgłaszane są inicjatywy z całej Polski. Od Rymanowa na Podkarpaciu, gdzie mieszkają piłkarki z drużyny „Mamusiek”, po Milejewo niedaleko Elbląga – Klub Jeździecki „Bertyn” organizuje tam zawody dla dzieci i młodzieży. O pomoc ubiegają się mieszkańcy wielkich miast: Warszawy, Łodzi, Poznania czy Krakowa, i malutkich wsi, jak chociażby mieszkający w Cichostowie na Lubelszczyźnie członkowie Stowarzyszenia „Cichosz”, którzy chcą zainstalować latarnie wzdłuż drogi powiatowej, aby w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drodze.

Każdy pomysł jest szczegółowo opisany na stronie internetowej akcji. Internauci mogą wspierać te, które wzbudzą ich największe zainteresowanie. Co miesiąc wybierane są najlepsze inicjatywy – dostają one od PZU wsparcie finansowe na realizacje. Lista wniosków otrzymujących dofinansowanie publikowana jest na bieżąco. Do tej pory udało się zakończyć sześć projektów, kolejne sześć jest w trakcie realizacji.

Nowe pomysły można zgłaszać za pośrednictwem strony: www.pomoctomoc.pzu.pl/. Przyjmowane są zgłoszenia osób fizycznych, jak i wszelkich stowarzyszeń i organizacji zrzeszających lokalne społeczności. Do wzięcia udziału w akcji niezbędne jest znalezienie partnera merytorycznego projektu, czyli organizacji pożytku publicznego, która pomoże zrealizować dane przedsięwzięcie. Osoba zgłaszająca pomysł może wskazać własnego partnera, jeżeli jednak komuś brakuje organizacji chętnej wesprzeć inicjatywę, PZU pomoże w znalezieniu kogoś takiego. Lista instytucji gotowych do podjęcia współpracy znajduje się na stronie internetowej akcji.

Po złożeniu wniosku, pomysł trafia na listę inicjatyw ubiegających się o dofinasowanie. Kolejny, bardzo ważny krok, to nagłośnienie swojego pomysłu w lokalnej społeczności – te inicjatywy, które zdobędą największe poparcie, mogą liczyć na dofinansowanie. Akcji przyświeca cel aktywizacji społeczności lokalnych. Ich członkowie najlepiej znają swoje potrzeby i będą w stanie wskazać najlepsze pomysły na ich realizacji.

Hasło akcji: „Zdrowa i bezpieczna rodzina”, jest interpretowane na wiele sposobów, dlatego wśród różnych inicjatyw pojawiają się również oryginalne pomysły.

Sport przekłada się na nasze zdrowie, dlatego wiele pomysłów promuje aktywny wypoczynek. Stowarzyszenie „Nasze szanse” z Nowogardu w woj. zachodnio-pomorskim chce zbudować plenerową siłownię dla uczniów tamtejszego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W Wieruszowie, w woj. łódzkim, pojawił się natomiast pomysł na połączenie promocji zdrowego stylu życia z ważną dla tego miasta rocznicą – Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” organizuje III Ogólnopolski Bieg Integracyjny Wieruszów 2018 pod hasłem „650 biegaczy na 650-lecie miasta”.

W okresie wakacyjnym ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa na urlopach, w trakcie wypoczynku. Taki cel przyświecał Grupie Specjalnej Płetwonurków RP, która w Katowicach zorganizowała warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu, akwenach śródlądowych i rzekach. W szkoleniu, obok młodzieży ze szkół podstawowych i średnich, wzięli udział także nauczyciele i rodzice. Dzięki otrzymanemu od PZU wsparciu finansowemu udało się przeszkolić ok. 500 osób.

Liczne pomysły koncentrują się na kwestii bezpieczeństwa rodziny – w Olkuszu, woj. małopolskie, Stowarzyszenie Młodzieżowe SIMO stara się o pieniądze na modernizację placów zabaw dla dzieci – mają zostać ogrodzone i wyłożone specjalną bezpieczną nawierzchnią. Fundacja „Rodzić po ludzku” z Warszawy, dzięki wsparciu z projektu „Pomoc to moc”, już przeprowadziła w miastach całej Polski cykl szkoleń w ramach akcji „Tydzień Godnego Porodu”. Z myślą o najmłodszych, staraniem Fundacji „Nagle sam”, również z Warszawy, przygotowywane są warsztaty dla rodziców, dotyczące istoty rozmawiania z dziećmi o przemijaniu, stracie i śmierci.

Zapraszamy do wspierania już przyjętych inicjatyw i zgłaszania własnych pomysłów na stronie: www.pomoctomoc.pzu.pl/. Więcej informacji, nie tylko o Pomoc To Moc, można znależć na Facebooku: www.facebook. com/pomoctomoc/.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter