19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomnik smoleński w Łodzi

Ocena: 0
1196

Z inicjatywy abp. Marka Jędraszewskiego, jeszcze jako metropolity łódzkiego, przy aprobacie Rady Miejskiej w Łodzi, na placu katedralnym odsłonięto i poświęcono 19 maja pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

fot. ks. Paweł Kłys

– Miłość do narodu, miłość do ojczyzny i miłość jako owoc naszej wierności wobec Chrystusa ma trwać, także poprzez pamięć. Mamy pamiętać o tym, co uczynił Chrystus, i dlatego Jego słowa z wieczernika, gdy ustanowił Najświętszy Sakrament: „To czyńcie na moją pamiątkę” – są tak ważne! – podkreślił abp Jędraszewski, który przewodniczył Mszy Świętej w katedrze łódzkiej poprzedzającej uroczystość. Wskazał, że „mamy pamiętać także o tych, którzy nas poprzedzili, by dzieła ich miłości, zwłaszcza polegającej na oddaniu własnego życia komuś lub za kogoś, nie umknęły naszej pamięci, ale stanowiły skarbiec tworzący naszą tożsamość”.

Po Mszy pomnik został poświęcony. Złożono pod nim kwiaty, zapalono znicze i odczytano apel poległych. W imieniu rodzin ofiar katastrofy za inicjatywę dziękował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wyraził uznanie dla członków Rady Miasta Łodzi, którzy uchwałę o wzniesieniu pomnika przyjęli jednogłośnie 4 maja ub.r. – Decyzja ta sprawiła mi wielką radość i satysfakcję, ponieważ pokazała, że można we współczesnej Polsce, tak dramatycznie podzielonej, być zjednoczonym wobec tak podstawowej wartości, jaką jest państwo polskie – mówił abp Jędraszewski na sesji Rady Miejskiej 11 maja ub.r.

W dniu odsłonięcia pomnika arcybiskup dziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. – Pani prezydent Łodzi i panu przewodniczącemu Rady Miasta za zrozumienie i pomoc, panu wojewodzie za wsparcie przy urzeczywistnianiu tego materialnego wyrazu pamięci, którą jesteśmy winni ofiarom Katynia i tragedii smoleńskiej – dodał.

Autorami pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze: Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski. Monument składa się z czterech bloków czerwonego marmuru. Na dwóch wyższych wypisano nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomiędzy nimi ustawiono krzyż, a obok blok z ewangelicznym cytatem: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11,25-26). Pomnik tworzy całość z płaskorzeźbą Matki Bożej Katyńskiej, poświęconą w kwietniu 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter