13 kwietnia
sobota
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskim szlakiem w Ziemi Świętej

Ocena: 0
1416

Po drugie, nasi rodacy zostawili po sobie pamiątki w wielu miejscach ważnych dla chrześcijan. W jerozolimskiej Bazylice Konania znajduje się mozaika przedstawiająca pojmanie Jezusa. Jest ozdobiona wizerunkiem Orła w koronie. „Polskie” były też dwie stacje Drogi Krzyżowej, trzecia i czwarta. Trzecia, upamiętniająca pierwszy upadek pod krzyżem Chrystusa, została w całości zaprojektowana przez żołnierza 2 Korpusu Tadeusza Zielińskiego; opiekują się nią obecnie Ormianie. Podczas naszej pielgrzymki spotkaliśmy się z biskupem Jerozolimy obrządku ormiańskiego i rozmawialiśmy o tym niezwykłym upamiętnieniu. Tadeusz Zieliński przedstawił na fresku Chrystusa dźwigającego krzyż, a za Nim idą Polacy – górale, krakusi, Mazurzy, każdy z nich też niesie swój krzyż. Oznacza to, że „polska droga krzyżowa trwa”, podążamy za Chrystusem jako naród. Na sklepieniu znajduje się fresk przedstawiający Orła polskiego, spętanego koroną cierniową.

Z kolei w kościele Pater Noster znajduje się tablica z polską inskrypcją Ojcze nasz [ogółem tablic w różnych językach jest tam ponad sześćdziesiąt – przyp. red.], będąca wierną kopią oryginału, który obecnie znajduje się w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. W Nazarecie zaś, gdzie miały swój obóz dziewczęta z Pomocniczej Służby Kobiet, znajduje się upamiętniająca je tablica na kościele św. Józefa. Z kolei w krużgankach Bazyliki Zwiastowania Pańskiego jest wizerunek Matki Bożej Kozielskiej z modlitwą „Powróć nas na Ojczyzny łono”, umieszczony tam w 1947 r. Znajdujące się obok wizerunku Madonny nazwy „Katyń”, „Ostaszków”, „Starobielsk” i „Kozielsk” to jedne z pierwszych upamiętnień ofiar zbrodni katyńskiej.

Natomiast w Tyberiadzie, gdzie zgodnie z tradycją Chrystus powołał Szymona rybaka, jest kościół św. Piotra. Obok znajduje się Ołtarz Ojczyzny, zbudowany w 1945 r. Obok wizerunku Matki Bożej znajdują się postaci wyobrażające polskiego rycerza z okresu średniowiecza i żołnierza 2 Korpusu, a także herby miast symbolizujące całość Rzeczypospolitej: Warszawy, Poznania i Krakowa, a także Gdańska, Lwowa i Wilna. Ten ołtarz wywołał szczególne wzruszenie wśród naszych weteranów, bo w większości pochodzą oni z Kresów. W herbach Wilna i Lwowa odnaleźli ślad swego dzieciństwa.

Uroczystość przy tym ołtarzu była pierwszą od czasów wojny uroczystością z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Obok weteranów uczestniczyli w niej wicemarszałkowie: Sejmu – Joachim Brudziński, Senatu – Maria Koc, a także sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Anna Maria Anders, córka dowódcy 2 Korpusu. Odśpiewaliśmy „Boże, coś Polskę”, dotknęliśmy tych herbów… Bez nadmiernego patosu mogę powiedzieć, że dopisaliśmy kolejny rozdział polskiej historii. Na ołtarzu jest wyryta sentencja – prośba do Matki Bożej: „Przywróć Polsce wolność i wielkość”. Pierwsza część tej prośby się spełniła, o drugą musimy się modlić, bo powinna się spełniać każdego dnia. Ta modlitwa stała się zresztą mottem naszej pielgrzymki.

 

Dlaczego wiele z tych cennych pamiątek jest tak zaniedbanych? Czemu polski napis w kościele Pater Noster uległ zniszczeniu, a trzecia stacja Drogi Krzyżowej częściowo utraciła polski charakter?

W każdym przypadku sytuacja jest odmienna. Pewne zaniedbania w tym zakresie musimy nadrobić i naprawić. To obowiązek spoczywający m.in. na Ambasadzie RP, Instytucie Polskim i Polskiej Misji Katolickiej.

Chcę jeszcze wspomnieć o dwóch ważnych dla nas miejscach. To Nowy Dom Polski w nowej Jerozolimie [poza murami Starego Miasta – przyp. red.], wybudowany przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i wzorowo prowadzony przez siostry elżbietanki, które kultywują pamięć o polskich żołnierzach tułaczach. Z kolei w Lesie Męczenników, położonym na przedmieściach Jerozolimy, mieszkające w Izraelu rodziny katyńskie zadbały, aby upamiętnieni zostali obeliskiem oficerowie polscy wyznania mojżeszowego zamordowani przez NKWD w Katyniu. Bardzo zadbane są także cmentarze, na których pochowani są polscy żołnierze.

 

Bardzo wielu Polaków odwiedza Ziemię Świętą, czy to jako pielgrzymi, czy turystycznie. Czy zwracają uwagę na polskie w niej ślady?

Apelujemy do organizatorów pielgrzymek, a także pielgrzymów indywidualnych, aby uwzględniali polskie ślady w Ziemi Świętej w programach swych wizyt. Jeśli więc będziemy w Galilei, warto odwiedzić niepozorny kościółek z Ołtarzem Ojczyzny w Tyberiadzie. Ci, którzy będą szli Via Dolorosa w Jerozolimie, niech szczególnie przyjrzą się trzeciej stacji, a wcześniej zobaczą polskie mozaiki w Bazylice Konania. Jeśli odwiedzamy Górę Syjon i tamtejszy cmentarz, warto oddać hołd oficerom i żołnierzom polskim pochowanym dosłownie kilkanaście metrów od tak często odwiedzanego grobu Oskara Schindlera. Pamiętajmy o tych, którzy przybyli tu przed 75 laty, a ich szlak niepodległości zakończył się w Palestynie. Pamiętajmy też o wszystkich polskich żołnierzach, którzy po dramatycznym okresie pobytu w sowieckich łagrach nabrali w Ziemi Świętej takiej wiary i siły, że byli w stanie iść i walczyć o wolność.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Sobota, II Tydzień wielkanocny
Zmartwychwstał Chrystus, który wszystko stworzył
i zlitował się nad ludźmi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter