23 października
wtorek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska młodzież najliczniejszą europejską grupą ŚDM Panama 2019?

Ocena: 0
1041

Polacy będą jednym z najliczniej reprezentowanych narodów europejskich podczas ŚDM Panama 2019 – wynika ze wstępnych deklaracji europejskich koordynatorów ŚDM, którzy obradują w Stuttgarcie. Według szacunków Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy Episkopacie Polski, w najbliższej edycji spotkania młodych z papieżem weźmie udział ok 2-3 tys. polskich pielgrzymów.

fot. arch. Angelo Dąbrowskiego, Mateusz Kądzioła

Spotkanie koordynatorów ŚDM z całej Europy, które rozpoczęło się dziś w Stuttgarcie, służy wymianie informacji i doświadczeń, dotyczących przygotowania do przyszłorocznego spotkania młodzieży w Panamie. Na początku obrad, uczestnicy przedstawili prognozy dotyczące liczby pielgrzymów z poszczególnych krajów.

Według nich, z większości krajów europejskich do Panamy wybierze się kilkudziesięcio– lub kilkusetosobowa grupa młodzieży, reprezentujących lokalną wspólnotę Kościoła. Co najmniej 50–osobowe grupy planują przygotować Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie. Po 100-150 osób mają nadzieję zebrać odpowiedzialni za ŚDM w Irlandii, Słowenii, Czechach, Szwajcarii i Belgii. Ok. 200-300 osób, tyle samo ile wzięło udział w ŚDM Rio 2013 pojedzie najprawdopodobniej ze Słowacji i z Austrii.

Wśród prezentujących się grup zabrakło reprezentantów Francji, Włoch i Hiszpanii – krajów, które, jak wynika ze statystyk poprzednich edycji ŚDM, organizują wielotysięczne grupy pielgrzymów, największe w Europie.

Największą z zaprezentowanych dziś grup, stanowią Polacy. Jak zapowiedział ks. Emil Parafiniuk, dyrektor KBO ŚDM, w Panamie spodziewany jest udział ok. 2–3 tys. Polaków, 2 wolontariuszy długoterminowych i ok. 200 krótkoterminowych, 15–20 biskupów i 100 kapłanów. Na Dni w Diecezjach zarezerwowano dla Polaków 4,5 tys. miejsc w czterech diecezjach. KBO ŚDM współpracuje także z ok. 80–osobową Polonią w Panamie, stara się też pomóc Polakom mieszkającym poza ojczyzną, którzy planują udział w ŚDM.

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Informacje o polskich przygotowaniach można znaleźć na stronie: kierunekpanama.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -