5 kwietnia
niedziela
Ireny, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polscy profesorowie w think-tanku Europejskiej Federacji JEDEN Z NAS

Ocena: 0
989

Profesorowie Andrzej Nowak, Tomasz Żyro, Alina Midro, Andrzej Kochański, Ryszard Stocki będą współtworzyć Platformę Kulturalną, czyli think-tank na potrzeby debaty o przyszłości Europy, który 23 lutego w Paryżu uruchamia Europejska Federacja JEDEN Z NAS.

fot. jedenznas.pl

W najbliższą sobotę, 23 lutego w Paryżu spotka się 150 intelektualistów z całej Europy, a kolejne 150 dołączy do nich by uformować think-tank na potrzeby debaty o przyszłości Europy. Polskę w Platformie Kulturalnej JEDEN Z NAS będą reprezentować m.in. historyk prof. Andrzej Nowak, politolog i amerykanista prof. Tomasz Żyro, genetycy prof. Alina Midro oraz prof. Andrzej Kochański, a także psycholog zarządzania i doradca biznesu prof. Ryszard Stocki.

– Ruch JEDEN Z NAS pragnie przyczynić się do przywrócenia Europie jej pozytywnej siły moralnej poprzez przywrócenie jej podstawowych wartości i zasad – mówi prof. Rémi Brague, autor Manifestu, który nakreśli cele i metody pracy dla Platformy Kulturalnej oraz jej przyszłych projektów.

– Europa musi odnaleźć drogę pierwszeństwa ducha względem materii oraz drogę doskonałości. Musi opuścić drogę fałszywego egalitaryzmu i relatywizmu. Jeden z kluczy do tego polega na reformie edukacji, która musi odnaleźć, umocnić i rozpowszechnić dobrodziejstwa cywilizacji europejskiej – przekonuje prof. Brague.

Francuski filozof zwraca uwagę, że potrzebne do życia dobra materialne muszą pozostawać w służbie dobra wspólnego. Przyznaje też, że właściwym Europie systemem jest społeczna gospodarka rynkowa, ale równocześnie istnieje wielka liczba rzeczywistości i dóbr, które nie mogą być przedmiotem handlu.

– Nasze starania zmierzają do obudzenia świadomości europejskiej, opartej na wspólnym dziedzictwie duchowym i kulturalnym, które ukształtowało Europę, a także na wspólnej lojalności wobec podstawowych praw osoby. W tym celu chcemy wpływać na opinię publiczną, zajmując stanowisko wobec najistotniejszych problemów, które ujawniają się zarówno w życiu politycznym, jak i w dyskusjach między obywatelami – podkreśla prof. Rémi Brague.

Celem konferencji w Paryżu jest obudzenie inteligencji i sumienia Europy. W czasie wydarzenia głos zabiorą intelektualiści z różnych krajów, zaś drogę przed Platformą Kulturalną wytyczy Jaime Mayor Oreja, przewodniczący Federacji JEDEN Z NAS, były minister rządu Hiszpanii i były poseł do Parlamentu Europejskiego.

Europejska Federacja JEDEN Z NAS została założona w roku 2014, po sukcesie pierwszej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej ONE OF US. Prawie dwa miliony ludzi podpisało wtedy petycję przeciwko finansowaniu niszczenia ludzkich embrionów. JEDEN Z NAS zobowiązuje się do bezwarunkowego uznania ludzkiej godności i ochrony życia ludzkiego w pierwszych stadiach rozwoju, ale także w czasach choroby, zaawansowanego wieku i końca życia.

Platforma Kulturalna JEDEN Z NAS to kolejny krok Europejskiej Federacji zrodzonej jako Europejska Inicjatywa Obywatelska.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.oneofus.eu oraz www.jedenznas.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 kwietnia

Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!
Dziś w Kościele: Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, Wielki Tydzień
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Mt 21,1-11; Iz 50,4-7; Ps 22,8-9.17-20.23-24; Flp 2,6-11; Mt 26,14-27,66
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
5 kwietnia – Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Komisji Edukacji Narodowej 101, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter