28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polonia z Niepodległą

Ocena: 0
2352

Mszą Świętą w intencji ojczyzny rozpoczął się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.

W warszawskiej archikatedrze św. Jana koncelebrowało ją blisko pięćdziesięciu księży ze świata. Główny celebrans kard. Kazimierz Nycz podkreślił wyjątkowość zjazdu przypadającego w stulecie polskiej niepodległości. – Wkład Polonii w jej odzyskanie był ogromny, a zwornikiem tych działań był Ignacy Jan Paderewski, pochowany w tej archikatedrze – powiedział metropolita warszawski.

Homilię wygłosił bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. emigracji. Przekonywał, że tym, co umacnia naszą miłość do Polski, jest wiara w Boga. – Jej ślad znajdujemy na wszystkich kontynentach – mówił. – W każdym polskim domu wznoszono oczy do obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, by swój naród otoczyła opieką. W każdym polskim kościele słychać było słowa pieśni: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”.

Kaznodzieja podkreślił, że nie ma innego sposobu, by lepiej służyć ojczyźnie i jej niepodległości, niż żyjąc w zgodzie z Ewangelią. Jako przykład podał postawę kard. Augusta Hlonda, który miał ogromne zasługi wobec Polonii i który mimo licznych przeszkód dotrzymał wiary Bogu i narodowi. – Trwając w wierze, przekazujecie ten skarb następnym pokoleniom, by nie dały sobie wmówić, że wiara ogranicza. Bo wiara wyzwala – podkreślił i podziękował nauczycielom, instytutom polonijnym i duchowieństwu za posługę wśród Polonii.

Po Mszy delegacje organizacji polonijnych wraz z przedstawicielami organizatorów Zjazdu: Senatu RP i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” złożyli wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uroczyste otwarcie Zjazdu dokonało się w sali plenarnej Sejmu RP. – Aby Polonia i Polacy trwali przy polskości, Polska musi być dla nich punktem odniesienia i wartością – podkreślił marszałek senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem, żeby tak się stało, trzeba umacniać pozycję Polski w Europie oraz rozwiązywać doraźne problemy Polaków na obczyźnie. Marszałek sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że dzisiejsza polityka Polski zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji. W liście do uczestników Zjazdu premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wspieranie powrotów Polaków z emigracji zarobkowej.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski zwrócił uwagę, że zjazdy Polonii są „piękną manifestacją wspólnoty narodowej, a także troski o losy ojczyzny”. Jest to też ważna tradycja, która łączy Polaków żyjących poza granicami.

Przedstawiciele Polonii wzięli udział w spotkaniu z parą prezydencką. – Dziękuję, że tworzycie wspólnotę, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – powiedział Andrzej Duda, przypominając o pomocy Polonii w trudnych czasach komunizmu i o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO.

Nagrodę prof. Andrzeja Stelmachowskiego, przyznaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” za zasługi na rzecz Polonii, podczas koncertu „Nasza Niepodległa” odebrał premier Mateusz Morawiecki. Wydarzeniem było także otwarcie w Senacie wystawy „Polskie drogi do niepodległości. Wielcy Polacy na emigracji w XIX w.”.

Przedstawiciele Polonii z całego świata debatowali o problemach i wyzwaniach stojących przed organizacjami polonijnymi, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, duszpasterstwie i mediach. Za priorytetowe uznano: nauczanie języka polskiego, wypoczynek młodych Polaków mieszkających za granicą w ojczyźnie, zintensyfikowanie działań na rzecz wielopokoleniowej Polonii w Ameryce Południowej, zorganizowanie zjazdu młodej Polonii – osób do 35. roku życia. Do nich skierowana jest również oferta staży w instytucjach administracji państwowej i stworzenie reprezentacji Polonii w polskim Senacie.

Po sesji plenarnej kończącej parlamentarną część obrad Zjazdu marszałek Karczewski spotkał się z młodzieżą polonijną i wolonariuszami pomagającymi w przygotowaniu i przebiegu Zjazdu. mo/Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter