25 stycznia
wtorek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Politycy zmieniają przepisy dotyczące świadectw, dyplomów i indeksów

Ocena: 0
1622

1 września 2018 r. zmieniają się przepisy dotyczące uwierzytelniania i wydawania apostille, czyli poświadczeń świadectw, indeksów, aneksów, dyplomów i zaświadczeń, umożliwiających ich używanie w innym państwie – przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej.

fot. Staszewski - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Z początkiem nowego roku szkolnego wchodzi w życie część zapisów rozporządzenia ministra edukacji z kwietnia tego roku w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Jak wyjaśnia MEN w opublikowanym we wtorek komunikacie chodzi o apostille dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego w państwach będącym stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze 5 października 1961 r.

I tak od 1 września uwierzytelnień oraz umieszczania apostille na świadectwach promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły lub indeksach dokonywać będzie kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę szkoły.

Uwierzytelnień oraz umieszczania apostille na świadectwach ukończenia szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych, świadectwach dojrzałości, aneksach do świadectw dojrzałości, świadectwach potwierdzających kwalifikację w zawodzie, dyplomach lub zaświadczeniach wydawanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne, będzie dokonywał dyrektor tej okręgowej komisji egzaminacyjnej, która wydała świadectwo, aneks, dyplom lub zaświadczenie.

Uwierzytelnień oraz umieszczania apostille na świadectwach wydawanych przez szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej dokonywać będzie minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter