17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Policja apeluje o bezpieczne zachowania podczas majowego weekendu

Ocena: 0
215

O szczególną ostrożność na drogach, zachowanie bezpieczeństwa nad wodą i odpowiednie zabezpieczenie mieszkań przed włamaniem podczas majowego weekendu zaapelowała w piątek policja i zapowiedziała wzmożone kontrole na drogach.

Rzecznik prasowy KGP mł. insp. Mariusz Ciarka podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej, że policjanci dbają o bezpieczeństwo cały rok, jednak w przypadku tzw. długich weekendów ich działania są zawsze wzmożone. Poinformował, że tym razem działania kontrolno-prewencyjne rozpoczęły się w piątek i potrwają do 6 maja.

Ciarka przypomniał, że w czasie planowania weekendu majowego warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie mieszkań. – Pamiętajmy o zamknięciu okien, drzwi. Jeżeli mamy gaz, zamknijmy też zawór z gazem czy też z wodą, aby nie doszło do przykrych niespodzianek – podkreślił.

– To, co też zawsze powtarzamy: dobrze żyjmy z sąsiadami. To jest nasz najlepszy stróż, który podczas naszej nieobecności będzie czujny i kiedy zobaczy osoby, które obserwują nasz dom, może zadzwonić na policję – dodał.

Ciarka zaznaczył, że szczególną ostrożność należy zachować podczas wypoczynku nad wodą. – Mimo że pogoda nie jest dobra, odnotowujemy pierwsze utonięcia. Nie wchodźmy do wody – przestrzegł.

– Każdy z nas ma prawo przy okazji spotkań towarzyskich pić alkohol, ale niech nie kończy się to kłótniami, niepotrzebnymi bójkami. Pamiętajmy, żeby ten czas poświęcić na odpoczynek, na miłe towarzystwo, na świętowanie uroczystości państwowych– podkreślił Ciarka.

Nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego zapowiedział większą obecność policjantów na drogach. Podkreślił, że nie musi to oznaczać więcej kar dla kierowców. – Nie zależy nam na mandatach, zależy nam na bezpieczeństwie – podkreślił.

Jak poinformował, policjanci będą nadzorowali główne ciągi komunikacyjne, drogi wjazdowe i wyjazdowe do miejscowości turystycznych, udzielali wskazówek i rad kierującym, a w razie powstawania zatorów, będą upłynniali ruch i kierowali pojazdy na drogi objazdowe.

Policjanci zwrócą także uwagę na przestrzeganie przez kierowców przepisów ruchu drogowego, poruszanie się z dozwoloną prędkością, nieużywanie telefonów komórkowych podczas jazdy, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. Będą też sprawdzali trzeźwość kierujących i stan techniczny pojazdów.

Jak powiedział Kobryś, jeśli kierowca będzie łamał przepisy ruchu drogowego, niech nie liczy na pobłażliwość policjantów. – Noga z gazu i rozglądajmy się wokół siebie, pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, obserwujmy innych uczestników ruchu drogowego – apelował, przypominając, że rowerzysta jadący z prędkością 25 km/h, w sekundę przemierza siedem metrów.

Kobryś przypomniał również, że w czasie ostatniej majówki zginęły 54 osoby. – Sześć osób dziennie w majówkę ginie na polskich drogach. Chcemy żeby wyjątkowość tej majówki polegała na tym, że tych osób zginie mniej – podkreślił.

O spokój i rozwagę za kierownicą zaapelowała także Inspekcja Transportu Drogowego.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter