11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polak na walizkach

Ocena: 5
558

Czasem to pogoń za lepszym, wygodniejszym miejscem zamieszkania, a czasem życiowa konieczność. W ciągu ostatnich dwóch dekad Polacy migrują z nadzwyczajną łatwością.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Porzucają dawne nawyki i nasze małe wspólnoty. Duże miasta mają wiele do zaoferowania, ale nie za darmo. Zyskując jedno, traci się drugie. Migracja młodych osób pociąga za sobą starzenie się mikrospołeczności, co w dalszej perspektywie odbija się na jakości życia wielu seniorów, pozostawionych bez opieki rodziny.

 


NIE UMIEJĄ TUTAJ ŻYĆ

Ksiądz Andrzej Ślusarz od 12 lat jest proboszczem w parafii Trójcy Przenajświętszej w Dulczy Wielkiej, w diecezji tarnowskiej.

– To bardzo ładna miejscowość położona pomiędzy czterema średniej wielkości miastami: Tarnowem, Dębicą, Dębcem i Dąbrową Tarnowską. Parafia liczy 1400 mieszkańców, z czego 10 proc. przebywa na emigracji, w takich krajach jak Niemcy, Francja, Anglia, Hiszpania, Włochy i Szwecja – wylicza. – Zazwyczaj wyjeżdżają ludzie młodzi, ale nie tylko, bo zdarzają się też osoby w zaawansowanym wieku. Najwięcej wyjeżdża młodych małżonków, aby w możliwie krótkim czasie zdobyć wystarczającą ilość środków na wybudowanie okazałego domu. Zarobki tutaj, na Podkarpaciu wahają się w granicach od 1500 do 2 tys. zł. a za granicą są 4-5 krotnie wyższe. Wyjeżdżają mężowie, którzy podejmują m.in. pracę sezonową. Potem budują tu piękne, funkcjonalne domy. W ciągu ostatnich 12 lat poświęciłem ich 38 – mówi.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 48 (737), 1 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -