10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polak mały

Ocena: 4.6
1092

– Kto ty jesteś? – Polak mały… Ten wiersz przez ponad sto lat recytowały miliony dzieci. Czy dziś przemawia on jeszcze do młodych Polaków?

Wersja wg wydania z 1900 roku

Władysław Bełza, urodzony w 1847 r. w Warszawie, był piewcą polskości, działaczem na rzecz rodzimej kultury, literatem. Nim osiadł we Lwowie, przebywał w Krakowie, potem podróżował po Europie, a po powrocie do Polski zamieszkał w Poznaniu. Po otrzymaniu nakazu niezwłocznego opuszczenia granic państwa pruskiego, z powodu działalności narodowej, ostatecznie związał się ze Lwowem.

Bełza obracał się w kręgu wybitnych postaci tamtych czasów. We Lwowie zainicjował wraz z Józefem Kraszewskim powstanie Macierzy Polskiej, stowarzyszenia oświatowo-wydawniczego. Został zatrudniony w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie m.in. odpowiadał za wydawanie podręczników szkolnych. O tym, jak ważną postacią był Bełza dla słynnego Zakładu, mówił Juliusz Kleiner: „Nierozerwalnie złączyła się z obrazem ówczesnego Ossolineum jego dostojna postać, jego twarz piękna, której zmarszczka pionowa, przedzielająca czoło, dodawała surowej powagi, nie mącąc pogody i spokoju”. W swojej twórczości literackiej Bełza szczególnie kierował się do młodego czytelnika. Z jego twórczości można by tu wymienić dzieła: „Zaklęte dzwony. Legenda z dziejów polskich” czy „Dawni królowie tej ziemi. Treść dziejów polskich dla dzieci”. Jednak dziś autor jest rozpoznawalny poprzez jeden tomik, a w zasadzie jego tytułowy wiersz – „Katechizm polskiego dziecka”.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 45 (836), 07 listopada 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 10 listopada 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter