5 października
czwartek
Placyda, Apolinarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy boją się zmian klimatycznych i LGBT

Ocena: 0
828

Kryzys klimatyczny – tego obawia się największa liczba Polek i Polaków. Na drugim miejscu jest ideologia Gender i ruchy LGBT. To drugie zagrożenie wybija się na pierwsze miejsce w grupie mężczyzn przed czterdziestką. Sondaż IPSOS dla OKO.press sporządzony został pod koniec sierpnia.

fot. pixabay.com/CC0

W badaniach wyodrębniono dziewięć zjawisk, z których jako największe zagrożenia dla Polski XXI w. respondenci mogli wymienić najwyżej dwa. Na kryzys klimatyczny: brak wody, wzrost temperatury wskazało 38 proc. badanych, a następnie kolejno: zagrożenie przez ideologię Gender, ruch LGBT - 24 proc., wyjście Polski z Unii Europejskiej - 19 proc., katastrofę służby zdrowia - 19 proc., nasilenie ruchów nacjonalistycznych - 19 proc., kryzys demograficzny, starzenie się społeczeństwa - 17 proc., zaostrzający się konflikt polityczny - 16 proc., zagrożenie ze strony Rosji - 15 proc., kryzys ekonomiczny - 14 proc.

Okazuje się jednak, że polskie lęki zależą od płci, wieku, wykształcenia i postaw politycznych. Czego innego boją się kobiety, czego innego mężczyźni, zwłaszcza dotyczy to osób przed czterdziestką, w gronie starszych różnice nie są tak uderzające.

Wśród kobiet w wieku 18-39 lat przeważa obawa przed katastrofą klimatyczną (38 proc.). 27 proc. niepokoi się sytuacją w służbie zdrowia, natomiast zaledwie 9 proc. martwi kryzys demograficzny i starzenie się społeczeństwa. W Gender i LGBT zagrożenie widzi 18 proc. młodych Polek. Inaczej jest w gronie badanych mężczyzn w tej grupie wiekowej. Aż 31 proc. obawia się Gender i LGBT. 28 proc. martwi się zmianami klimatycznymi, kryzysem demograficznym – 26 proc. i zaledwie 9 proc. złą sytuacją w służbie zdrowia.

Zasadnicze różnice widać też w lękach elektoratów różnych partii politycznych. Bardzo podobnie układają się one w gronie wyborców PO- KO i Lewicy. Przeważa obawa przed zmianami klimatycznymi (odpowiednio 41 i 52 proc.). Wyborcy PO-KO i Lewicy boją się też ruchów nacjonalistycznych (32 i 39 proc.) oraz Polexitu (34 i 35 proc.). Zaledwie 2 proc. widzi zagrożenie w Gender i LGBT.

Dokładnie odwrotnie jest w elektoracie PiS. Gender i LGBT obawia się 54 proc. zwolenników Jarosława Kaczyńskiego. 26 proc. dostrzega zagrożenie ze strony Rosji a 18 proc. niepokoi się kryzysem demograficznym. Problem zmian klimatycznych budzi obawy 12 proc. wyborców PiS.

Największe zagrożenie w Gender i LGBT widzą też zwolennicy Konfederacji (46 proc.). Niewiele mniej (40 proc.) obawia się kryzysu demograficznego. 30 proc. niepokoi się klimatem.

Największy lęk przed katastrofą klimatyczną odczuwają wyborcy „ludowo-kukizowi” (56 proc.), podczas gdy 30 proc. niepokoi się sytuacją w służbie zdrowia. 14 proc obawia się LGBT i Gender.

Sondaż IPSOS dla OKO.press przeprowadzono 26-29 sierpnia 2019 metodą CATI (telefonicznie) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1006 osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 października

Czwartek XXVI Tydzień zwykły 
Powiadam wam: Sodomie lżej będzie
w ów dzień niż temu miastu..

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter