28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogrzeb bohaterów

Ocena: 0
1043

Nadszedł nareszcie czas, że armia żołnierzy polskiego antykomunistycznego powstania wychodzi z letargu niepamięci – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas pogrzebu Danuty Siedzikówny ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk".

Uroczystości odbyły się 28 sierpnia w bazylice Mariackiej i na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Wzięli w nich udział prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło, a także tysiące mieszkańców Trójmiasta i osób przybyłych z całej Polski. Mszę pogrzebową w bazylice Mariackiej wraz z biskupem polowym Wojska Polskiego Józefem Guzdkiem i biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną celebrował metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Arcybiskup Głódź podkreślił w homilii, że przez długie lata Żołnierzy Wyklętych nazywano bandytami, zdrajcami ojczyzny, sługusami reakcji. – Byli tropieni, tępieni, torturowani w czasie śledztw, zabijani, skazywani na wieloletnie wyroki, obdzierani z żołnierskiej czci, honoru, godności. Nie tylko oni, ale i ich rodziny, straszone i upokorzone – mówił metropolita. Przypomniał opis ostatnich minut życia „Inki” i „Zagończyka”, zanotowany po latach przez świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, który nocą przewieziony do więzienia na Krukową, miał wyspowiadać skazańców.

Odniósł się także do słów wypowiedzianych przez „Inkę”: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. – Zachować się jak trzeba. To duchowy kierunek życiowej drogi wielu was, młodych Polaków, tak licznie przybyłych z różnych miejsc ojczyzny na pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”. Otwierających swe serca na świat przejrzystych wartości. Nie ulegających kakofonii fałszywych iluzji. (…) Nie ulegających zaczadzeniu politycznemu – wskazał. – W słowach tych mieści się porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i bronić. Dla siebie i dla innych. W tym porządku prawd i wartości ważne miejsce zajmuje – tak wyrazista w drodze Żołnierzy Wyklętych – prawda o polskiej tożsamości, prawda o polskiej historii, która została „uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi” – przypomniał. Odczytany został telegram przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Na zakończenie liturgii przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. – Polska w obecności najwyższych władz odprowadza w ostatnią drogę swoich bohaterów, a jest to taka droga, jaka im się należy – powiedział. Zapewnił także, że Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach.

I zauważył, że nie jest to smutny dzień. – Jeżeli się smucić, to tylko z tego powodu, że aż 70 lat trzeba było czekać na ten pogrzeb i stało się to aż 27 lat po 89 roku – powiedział. Zwrócił uwagę, że o ile do roku 1989 milczenie można tłumaczyć tym, że rządził ustrój tych samych zdrajców, którzy zamordowali „Inkę” i „Zagończyka”, to po 89 roku przecież teoretycznie już nie. – Jak to się stało, że trzeba było czekać 27 lat na to, aby Polska mogła pochować swoich bohaterów? – pytał Andrzej Duda. Wskazał także, że poprzez ten pogrzeb przywraca się godność nie „Ince” i „Zagończykowi”, ale przywraca się ją państwu polskiemu.

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” Orderem Odrodzenia Polski, natomiast minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podniósł go do godności podpułkownika. Danutę Siedzikównę „Inkę” prezydent mianował natomiast na I stopień oficerski – podporucznika.

Po Mszy Świętej ulicami miasta przeszedł kondukt żałobny na cmentarz garnizonowy w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie doczesne szczątki „Inki” i „Zagończyka” spoczęły w imiennych grobach. Tłumnie zgromadzeni na trasie przemarszu mieszkańcy Pomorza skandowali „cześć i chwała bohaterom” i kładli kwiaty. Cześć poległym oddali także kibice Lechii Gdańsk.

Obrzędowi pochówku Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza na cmentarzu przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Mowę nad trumnami żołnierzy wygłosili premier Beata Szydło, minister obrony Antoni Macierewicz, zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda oraz przedstawiciele rodzin „Inki” i „Zagończyka”.

Prezydent Andrzej Duda przekazał rodzinom zmarłych flagi narodowe. Ku czci Żołnierzy Wyklętych wystrzelona została salwa honorowa Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

WS/KAI
fot. PAP/Dominik Kulaszewicz
Idziemy nr 36 (570), 4 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter