16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogoda i zachcianki

Ocena: 0
3340

Człowiek boleśnie doświadcza, że nie wszystko, czego zapragnie, jest możliwe

Pierwszą planetę, jaką odwiedza Mały Książę z powieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zamieszkuje Król. W tej postaci autor skarykaturyzował pragnienie panowania. Według Króla cały kosmos jest jemu poddany. Mały Książę zachwyca się taką władzą. W swojej dziecięcej naiwności chce na zamówienie zobaczyć zachód słońca. „Proszę mi zrobić przyjemność. Proszę rozkazać słońcu, aby zaszło... – Będziesz miał twój zachód słońca. Zarządzę go. Lecz zaczekam, w mądrości rządzenia, aż warunki będą przychylne. – Kiedy to będzie? – informował się Mały Książę. – Hm, hm! – zamruczał Król, badając gruby kalendarz. – Hm, hm, to będzie około... około... to będzie dziś wieczorem o godzinie 19.40. I zobaczysz, jaki mam posłuch”.

Pisarz dyskretnie ukazuje, że każda władza jest ograniczona. Również despotyczny dyktator musi się liczyć z biegiem czasu, starzeniem się lub korupcją układów, które go utrzymują na szczycie władzy. Człowiek boleśnie doświadcza też, że nie jest wszechmocny. Nie wszystko, czego zapragnie, jest możliwe.

Wiele rzeczy pozostaje poza zasięgiem ludzkich rąk. Na przykład tak prozaiczne zjawisko jak pogoda. Pogodę możemy dokładnie opisać. W ograniczonym stopniu przewidzieć. Możemy klimatyzować pomieszczenia, przykrywać stadiony, odpędzać chmury, a nawet, według tego, co twierdzi rzekomo rzetelna nauka, wpływać na ogólne ocieplenie klimatu… Owszem, możemy też przemieszczać się tam, gdzie panuje inny klimat, ale życzenia Małego Księcia, aby natychmiast coś się zmieniło według zachcianki, nikt nie jest w stanie spełnić.

Na wszelkie widzimisię mamy inną przestrzeń. Początkowo była ona tylko w wyobraźni, potem w kinie, z kolei powędrowała na mniejsze ekrany, a ostatnio – do rzeczywistości wirtualnej. Do tego świata na niby możemy uciekać, łudzić się, że jest wieczny i „na obraz i podobieństwo” naszych zachcianek. Ale wcześniej czy później trzeba wrócić do rzeczywistości. W przeciwnym wypadku piękny sen przemienia się w koszmar. Wtedy może nawet zajść potrzeba leczenia psychiatrycznego, by dać sobie radę z realnym życiem.

Pogoda nie tylko uczy pokory, ale wskazuje na Stwórcę i na odpowiednie z Nim relacje: „Błogosławcie Pana, deszcze i rosy, błogosławcie Pana, wszystkie wichry niebieskie. Błogosławcie Pana, ogniu i żarze, błogosławcie Pana, upale i chłodzie. Błogosławcie Pana, rosy i szrony, błogosławcie Pana, mrozy i zimna. Błogosławcie Pana, lody i śniegi, błogosławcie Pana, błyskawice i chmury” (Dn 3,58-60).

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -