21 stycznia
wtorek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podatek od pielgrzyma?

Ocena: 2.8
796

Rada Miasta Częstochowa chce opodatkować kurię częstochowską podatkiem od każdego, kto przybywa na Jasną Górę. Z inicjatywy radnych SLD wystosowała ona apel do metropolity częstochowskiego o partycypację w kosztach obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego, który de facto trwa cały rok. Arcybiskup Wacław Depo ma płacić miastu złotówkę od każdego pielgrzyma.

Fot. pixabay.com/CC0

W związku z rosnącą liczbą przybywających do Częstochowy pielgrzymów oraz wzrastającymi z tego powodu kosztami obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego, mając na uwadze wizerunek mieszkanek i mieszkańców, pątników i pątniczek, pragniemy w ramach ogólnie przyjętych dobrych kanonów dbania o nasze wspólne dobro, małą ojczyznę Częstochowę, zaproponować partycypację w kosztach obsługi ww. systemu śmieciowego

– czytamy w treści apelu przyjętego - po burzliwej debacie - 26 września przez Radę Miasta Częstochowa głosami 12 do 11.

Inicjatorzy apelu bronią swojego pomysłu tłumacząc, że 20 proc. z zebranej kwoty przeznaczone zostanie na poprawę infrastruktury turystycznej, m.in. poprzez zwiększenie liczny ogólnodostępnych toalet publicznych. Radny Sebastian Trzeszkowski z SLD na swoim facebookowym profilu poinformował, że częstochowska kuria jest gotowa podjąć rozmowy.

Przyjęty apel z wielu względów krytykują radni niezwiązani z lewicą.

Radny Paweł Ruksza z PiS zaznacza, że uchwała jest bezwartościowa, bo nie rodzi żadnych skutków prawnych ani finansowych, a jedynym jej skutkiem jest szum podczas kampanii wyborczej. Radna Katarzyna Jastrzębska zwraca uwagę na praktyczne trudności, np. z rozróżnieniem turysty od pielgrzyma. Z kolei radny Artur Gawroński z PiS zauważył, że propozycja wystosowana przez częstochowskie SLD świadczy o przyznaniu się do niekompetencji samorządu wytykając władzom miasta, że do tej pory nie stworzyło dla pielgrzymów i turystów atrakcyjnej oferty zachęcającej do pozostania dłużej niż dzień.

Apel radnych SLD krytykują również przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.

Uważam, że podejmowanie tego typu uchwały na dwa tygodnie przed wyborami jest tylko robieniem zamętu, jest według mnie niemoralne

– ocenił radny Łukasz Banaś.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Syn Człowieczy jest Panem szabatu
Dziś w Kościele: wtorek, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 16,1-13; Ps 89,20-22.27-28; Mk 2,23-28
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -