23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podaruj abstynencję

Ocena: 0
663

Czy jesteś w stanie ze względu na pijaństwo w ojczyźnie podjąć miesięczny post od alkoholu? - pyta bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. pixabay.com / CC0

Dlaczego Polacy znajdują się w czołówce światowej w spożyciu alkoholu?

W Polsce spożycie alkoholu jest dwukrotnie większe niż średnia światowa. Około miliona Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a cztery miliony nadużywa alkoholu, czyli pije ryzykownie i szkodliwie. Problem jest bardzo złożony – wynika z różnych uwarunkowań historycznych i kulturowych, również z niewiedzy. Alkohol nie jest zwykłym napojem, lecz substancją psychoaktywną, groźnym narkotykiem. Tymczasem ostatnie badania wskazują, że około 60 proc. Polaków uważa, iż alkohol jest takim samym produktem spożywczym jak każdy inny. W naszym społeczeństwie ugruntowało się niebezpieczne proalkoholowe przekonanie, że ta substancja zawsze powinna być pod ręką.

Czy takiego myślenia nie buduje też łatwy dostęp do alkoholu?

Skandalem jest wszechobecna reklama alkoholu w mediach. W polskojęzycznych stacjach telewizyjnych emituje się 2,5 tys. godzin reklam napojów alkoholowych rocznie! W innych państwach, w których istnieją obostrzenia odnośnie do reklamy alkoholu, nikt jakoś nie mówi o łamaniu zasad demokracji. W Polsce alkohol jest stosunkowo tani i łatwo dostępny, jeśli chodzi o punkty sprzedaży. Znajdzie się go na każdej stacji paliw, co jest groźne zwłaszcza w małych miejscowościach, bo tam stacje benzynowe stają się miejscami z całodobowym dostępem do alkoholu. W Polsce jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada na 275 mieszkańców. To tak, jakby w stolicy średnio w każdym bloku był sklep monopolowy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 30 (719), 28 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 sierpnia 2019 r.

 


Bp Tadeusz Bronakowski - jest doktorem prawa kanonicznego, od 2006 roku pełni funkcję biskupa pomocniczego łomżyńskiego, przewodniczy Zespołowi KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -