17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po co sprawdza się ważność OC?

Ocena: 0
476

Jako właściciel auta musisz dopilnować ciągłości polisy OC. W przeciwnym razie narażasz się na wysoką karę od UFG. Kupiłeś używany samochód? A może ktoś inny uszkodził Twój pojazd i chcesz zweryfikować, czy sprawca ma OC? Sprawdź, jak szybko i skutecznie sprawdzić ważność tego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę samochodu przed poniesieniem konsekwencji finansowych za szkody wyrządzone osobom trzecim w ruchu drogowym. Zabezpiecza przed sytuacją, w której musiałby on wypłacić odszkodowanie za spowodowane uszkodzenie ciała lub zniszczenie mienia. Ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa każdego, kto uczestniczy w ruchu drogowym. Chodzi tu nie tylko o kierowców i pasażerów, ale również o pieszych czy rowerzystów.
Sprawdzenie OC jest obowiązkiem każdego, kto zamierza wyjechać pojazdem na drogę publiczną. To ważne zwłaszcza przy zakupie używanego pojazdu. Ważność polisy warto zweryfikować jeszcze przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży.

Możliwość sprawdzenia OC przydaje się również w sytuacji, gdy przy stłuczce nie zamierzasz wzywać policji i chcesz spisać oświadczenie z innym kierowcą. Wówczas warto upewnić się, czy drugi uczestnik zdarzenia ma wykupioną ważną polisę.

Jak sprawdzić ważność OC?

Sprawdzenie OC może uchronić Cię przed niepotrzebnymi wydatkami. Dzięki weryfikacji ważności ubezpieczenia unikniesz mandatu i problemów z wypłatą odszkodowania. Osoby chcące dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu pojazdu mogą postąpić na kilka sposobów.

1.     Polisa OC

Pierwszą metodą na sprawdzenie OC jest skorzystanie z dokumentów uzyskanych od ubezpieczyciela. Na podstawie umowy zawartej z towarzystwem możesz stwierdzić, kiedy dokładnie upływa termin ważności polisy. Przy zakupie używanego auta zbywca ma obowiązek przekazać Ci potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC. Jeśli nie masz możliwości wglądu do dokumentów, skorzystaj z innych sposobów na weryfikację ciągłości polisy.

2.     Firma ubezpieczeniowa

Dobrym źródłem informacji o polisie komunikacyjnej jest też towarzystwo ubezpieczeniowe. W celu uzyskania dokładniejszych danych co do ważności OC możesz skontaktować się z firmą, która wystawiła OC. W zależności od sytuacji możesz złożyć wizytę oddziale, zadzwonić lub wysłać email. Ponadto niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają skorzystanie z aplikacji mobilnych czy formularzy internetowych, dzięki którym da się załatwić sprawę szybciej i prościej.

3.     Strona UFG

Ważność OC sprawdzisz również na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1.    Wejdź na stronę www.ufg.pl.

2.    Przejdź do zakładki Baza OC i AC.

3.    Kliknij Sprawdzenie ubezpieczenie OC i następnie wybierz Identyfikacja umowy OC na dzień.

4.    Podaj wymagane dane (nr rejestracyjny lub VIN, datę i kraj).

5.    Kliknij Sprawdź.
W wygenerowanym raporcie pojawi się marka i model pojazdu oraz dane dotyczące OC (nr polisy, nazwa i adres głównej siedziby ubezpieczyciela).

4.     CEPiK
Dane na temat ważności OC gromadzi również Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK. Jeśli chcesz skorzystać z portalu, podążaj za następującymi wytycznymi.

1.    Wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl.
2.    Podaj nr rejestracyjny, nr VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.
3.    Kliknij Sprawdź pojazd.

Wygenerowane sprawozdanie pozwoli uzyskać informacje nie tylko o ważności polisy OC, ale również o:
•    specyfikacji technicznej pojazdu (marka, model, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa),
•    ostatnim zarejestrowanym stanie licznika,
•    statusie rejestracji,
•    dacie wykonania badań technicznych.

Dodatkowo w zakładce Oś czasu możesz sprawdzić wszystkie zdarzenia dotyczące pojazdu zapisane w bazie CEPiK. Mowa tu m.in. o zmianach właścicieli, terminach przeprowadzania przeglądów oraz odczytach licznika zarejestrowanych w czasie badań. Dzięki tym informacjom możesz sprawdzić nie tylko ważność OC, ale również uzyskać wiele innych cennych informacji o pojeździe.

Gdzie znaleźć tanie OC?

Wielu kierowców co 12 miesięcy przedłuża umowę OC z tą samą firmą, nie podejmując nawet próby znalezienia tańszej oferty. Tymczasem w wielu przypadkach wystarczy zaledwie kilkanaście minut poszukiwań, aby uzyskać dostęp do korzystnych propozycji ubezpieczeniowych. W ten sposób można zmniejszyć wydatki na obowiązkową polisę nawet o kilkaset złotych. Chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze? Kup ubezpieczenie samochodu w porównywarce rankomat.pl. Wejdź na stronę, uzupełnij formularz i uzyskaj dostęp do kompletnego zestawienia najlepszych ofert OC od kilkunastu różnych firm. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zmianie ubezpieczyciela, przeczytaj artykuł: https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc. Dzięki niemu dowiesz się więcej o procedurze wypowiedzenia umowy OC. Porównywarka internetowa pozwoli Ci łatwo i szybko znaleźć najtańsze oferty ubezpieczenia bez wychodzenia z domu i o dowolnej porze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter