2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płeć ma znaczenie

Ocena: 5
2348

Największe faktyczne różnice płci stwierdza się w zakresie motoryki, agresji i seksu. - mówi Magdalena Jagiełło, psychoterapeutka, psycholog i coach, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. P.Lubryczyński

Magdalena Jagiełło jest założycielką FIDERATIO – Centrum Psychoterapii i Coachingu On-line www.fideratio.pl oraz pomysłodawczynią Studium Coachingu SPCh i Studium Coachingu Relacji ACCh. Jako psychoterapeutka i coach pracuje z dorosłymi, młodzieżą i parami.


 

Jak ewolucja wpłynęła na różnice płci?

Zacznijmy od asymetrii wielkości płci. Duże rozmiary u samców są związane z rywalizacją wewnątrzpłciową i pozwalają zwyciężać. Co ciekawe, współczesne badania pokazują, iż większą skłonność do współzawodnictwa i agresji obserwuje się u mężczyzn, którzy nie są żonaci i częściej rywalizują o partnerki. U mężczyzn żonatych lub w trwałych relacjach obserwuje się obniżony współczynnik agresji, rywalizacji i dominacji.

Według teorii ewolucjonistycznej mężczyzna został przystosowany do roli myśliwego i łowcy, przez co panowie są bardziej sprawni motorycznie. To oni mieli polować. Mają też w większym stopniu wykształconą orientację przestrzenną, co pozwalało im w przeszłości nie zgubić się na polowaniu. Kobiety zostały przystosowane do roli zbieraczki, koncentrują się więc w większym stopniu na szczegółach i mają lepszą od mężczyzn pamięć lokalizacji małych obiektów.

Amerykański socjobiolog Robert Trivers tłumaczy różnice płci teorią zróżnicowanych nakładów rodzicielskich, która zakłada, że męska gospodarka seksualna ma charakter ekstensywny. Oznacza to, że mężczyźni biologicznie są uwarunkowani do zapewnienia gatunkowi przetrwania, stąd dążenie do większej liczby partnerek przy mniejszym zaangażowaniu emocjonalnym. Wiąże się to z niskimi nakładami rodzicielskimi – mężczyźni nie noszą dziecka w brzuchu, nie karmią go i nie zawsze aktywnie uczestniczą w wychowywaniu. Natomiast gospodarka seksualna kobiety jest intensywna, ponieważ wiąże się z wysokimi nakładami rodzicielskimi: ciążą, opieką nad dzieckiem, karmieniem go i wychowaniem. Oczywiście różnice ewolucyjne nie determinują automatycznie naszych zachowań, natomiast tłumaczą pewne tendencje, uzdolnienia oraz predyspozycje u obu płci.

 

Czym różnią się potrzeby emocjonalne kobiet i mężczyzn?

Kobieta skupia się na tym, czy mężczyzna potrafi ją wysłuchać, uszanować, zrozumieć, zaakceptować oraz dostrzec jej uczucia i potrzeby. U kobiet oksytocyna, czyli hormon szczęścia, pojawia się, gdy mężczyzną ją rozumie i przytula. Nawet pięć minut rozmowy dziennie powoduje, że poziom hormonu szczęścia u kobiet wzrasta. Jeśli chodzi o różnice w budowie mózgu, to u mężczyzn podwzgórze jest trzy razy większe niż u kobiet, przeważają uczucia i pragnienia związane z zabezpieczeniem życia oraz przetrwaniem gatunku. Stąd też mężczyźni bardziej patrzą na płeć przeciwną pod względem atrakcyjności seksualnej i wyglądu zewnętrznego. Jest to również związane z większą potrzebą osiągnięć, sukcesów, a więc awansów i zabezpieczenia finansowego. Mężczyźni potrzebują częściej uznania dla ich sukcesów i wyrażenia wiary w ich kompetencje i przedsięwzięcia.

 

Jakie różnice między mężczyznami i kobietami obserwuje Pani jako psychoterapeuta?

Kobiety znaczniej częściej niż mężczyźni chcą rozwiązać problem poprzez rozmowę. Mężczyźni – poprzez działanie. Kobiety częściej statystycznie mają tendencję do zapadania na depresję i zaburzenia lękowe. Tak zwany ośrodek zmartwień w mózgu, inaczej przedni zakręt obręczy, jest u nich bardziej rozwinięty niż u mężczyzn. Możemy porównać ośrodek zmartwień do czerwonej lampki, która u kobiet pali się cały czas a u mężczyzn bardzo rzadko np. w przypadku, gdy nie dostaną awansu. Kobiety bardziej przejmują się opiniami i reakcją innych, gorzej znoszą krytykę i bardziej rozpamiętują krzywdy. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że mężczyźni mają tzw. depresje maskowane, to znaczy, że nie wyrażają uczuć, co przekłada się na większy odsetek samobójstw u panów. Oni bowiem bardziej działają i myślą zadaniowo, zamiast wyrażać uczucia i rozmawiać o problemie.

 

Czy i jak hormony wpływają na różnice między mężczyznami i kobietami?

Oprócz tego, że mózg ludzki jest kształtowany w łonie matki, przechodzi później przez proces zmiany pod wpływem gospodarki hormonalnej. Na przykład testosteron występuje i u kobiet, i u mężczyzn, z tym że badania dowodzą, iż u mężczyzn jest go dziesięcio-, a nawet dwudziestokrotnie więcej. Badania pokazują też, że testosteron u mężczyzn jest odpowiedzialny za dominowanie, współzawodnictwo, rywalizację, ambicje, aspiracje, osiąganie sukcesów, a także obniżenie potrzeby rozmowy i kontaktów towarzyskich. Testosteron u panów podwyższa się w momencie wygranej, współzawodnictwa. Podwyższony poziom testosteronu powoduje wydzielanie się dopaminy, która jest hormonem szczęścia, wpływając na męską satysfakcję.

Natomiast u kobiet wygrana nie łączy się z podwyższeniem poziomu dopaminy, a rywalizacja wydziela u pań kortyzol, czyli hormon stresu. Kiedy kobiety współzawodniczą i mają wysoko zawieszoną poprzeczkę, kortyzol na początku pobudza je do wyzwania, a potem powoduje dystres, czyli negatywny stres, przyczyniający się do obniżenia odporności organizmu czy też zapadania w stany depresyjne.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter