29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Planuj - przetwarzaj - podziel się

Ocena: 0
4348
Podczas gdy 2,5 mln Polaków żyje w biedzie, mając problem z zapewnieniem sobie i rodzinie pełnowartościowych posiłków, co roku marnuje się u nas 9 mln ton jedzenia.
Spośród 10 najczęściej wyrzucanych produktów owoce znajdują się na drugim miejscu, warzywa – na czwartym. W rolnictwie marnuje się ponad 30 proc. upraw, wśród nich najwięcej owoców i warzyw właśnie. 16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności, dzień później – Międzynarodowy Dzień Ubóstwa. To dobry czas na refleksję o tym, co robimy z jedzeniem i jak możemy wykorzystywać je w sposób szlachetny.

– Świeże owoce i warzywa to jeden z podstawowych elementów prawidłowej diety – mówi Maria Kowalewska, specjalista ds. Programów Edukacyjnych Federacji Polskich Banków Żywności. – Na te produkty także istnieje duże zapotrzebowanie wśród organizacji społecznych zajmujących się opieką nad najuboższymi – tym bardziej, że dziś niedożywienie to nie jest kwestia braku odpowiedniej ilości pożywienia, ale braku odpowiedniej ilości substancji odżywczych w diecie.


Owocowo-warzywne know-how

Banki Żywności codziennie pozyskują od producentów i dystrybutorów żywność, która mogłaby się zmarnować, a tak trafi na stoły najuboższych. W Polsce dostarczają żywność do 3,6 tys. lokalnych organizacji społecznych – noclegowni, jadłodajni, organizacji wspierających dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. W zeszłym roku pomoc uzyskało tam 1,3 mln osób.

– Szacuje się, że w przypadku niektórych produktów rolnych straty sięgają nawet 50 proc., niektóre nie są zbierane, bo nie spełniają jakichś norm – mówi Maria Gosiewska, ekspert Federacji Banków Żywności ds. zapobiegania marnowaniu jedzenia. – Marnotrawieniu sprzyjają ceny skupów, brak infrastruktury do jej przechowywania, np. chłodni, ale też często rolnicy nie wiedzą o możliwości przekazania nadwyżek owoców i warzyw do Banków Żywności. Nawet jeśli wiedzą o Bankach, nie mają świadomości, że od roku darowizny żywnościowe na cele charytatywne są zwolnione z podatku VAT.

Uczymy zasady 3xP: planuj – rano przygotuj sobie 5 porcji warzyw i owoców do pojadania przez cały dzień. Przetwarzaj: warzywa można wekować, mrozić, kisić. Podziel się tym, czego nie zjesz

W pracy Banków Żywności istotne miejsce zajmuje edukacja: lekcje z uczniami, warsztaty dla pracowników, kampanie społeczne. Federacja wychodzi bowiem z założenia, że jedną z głównych przyczyn marnowania żywności jest niska świadomość na temat skali i konsekwencji problemu. A marnowanie żywności to także marnowanie wody – w Europie 24 proc. wody wykorzystywane jest w rolnictwie. Na wyprodukowanie 1 kcal żywności zużywa się 10 kcal paliw – w USA zanim jedzenie trafi na talerz, przemierzy 2400 km! – Uczymy zasady 3xP: planuj – rano przygotuj sobie 5 porcji warzyw i owoców do pojadania przez cały dzień. Przetwarzaj: warzywa można wekować, mrozić, kisić. Podziel się tym, czego nie zjesz – mówi Maria Gosiewska.

Od połowy sierpnia polskie warzywa i owoce są obłożone rosyjskim embargiem. – W dwa miesiące przyjęliśmy i rozdysponowaliśmy 6 tys. ton owoców i warzyw. Łącznie możemy jeszcze przyjąć 15 tys. ton tych produktów, które będziemy przekazywać potrzebującym do połowy 2015 r. – zapowiada Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Problem wynikający z embarga to wyzwanie zarówno dla uczestników rynku, jak i dla administracji. – Podjęliśmy rozmowy z Komisją Europejską, by wprowadzić instrumenty wsparcia rynku – jednym z nich jest bezpłatna dystrybucja owoców i warzyw – mówi Marian Borek, zastępca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Dążymy do otwierania kolejnych rynków zbytu, współpracujemy z Bankami Żywności, mamy w Polsce świetną infrastrukturę przechowalniczą i bardzo dobrze rozwinięte przetwórstwo: połowa owoców i warzyw jest u nas przetwarzana na soki i mrożonki.

Sieć dobrych serc

Firma Vegapol przekazała w tym roku Bankowi Żywności 170 ton pomidorów, w tym 100 ton objętych embargiem. W Chojnicach indywidualni rolnicy kontaktują się z Bankiem Żywności już w momencie zebrania płodów rolnych. Na Rynek Handlowy w Broniszach dwa razy w tygodniu pracownicy i wolontariusze Banków przyjeżdżają po odbiór sezonowej żywności – jednorazowo to nawet 1,5 tony świeżych produktów.

– W 2013 r. przekazaliśmy Bankom Żywności w Warszawie 150 ton żywności za 350 tys. zł. W tym roku będzie więcej, bo tylko do października oddaliśmy tyle, ile przez cały ubiegły rok – mówi Małgorzata Skoczewska z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach. – Polscy rolnicy i dystrybutorzy współpracują z Bankami, nie czekając na wezwanie. Wielu jest takich, którzy mają niewiele, ale podzielą się nawet tą resztką. W swoim statucie „Bronisze” mają wpisaną społeczną odpowiedzialność biznesu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter