18 września
środa
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piję, i co mi zrobicie?

Ocena: 0
552

Na parkowych ławkach i trawnikach roi się od pijących alkohol – od nastolatków po panie i panów w słusznym wieku. Czy jest na to rada?

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Znowelizowana w 2018 r. ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. rozszerzyła zakaz picia alkoholu z placów, parków i ulic na wszystkie miejsca publiczne, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych, np. ogródków restauracyjnych i kawiarnianych. Ustawa zezwala gminom na ustalanie miejsc publicznych, w których zakaz nie obowiązuje. W Warszawie są to tylko bulwary wiślane i plaża Poniatówka. Mimo to w czasie spacerku po Polu Mokotowskim czy w parku Morskie Oko miniemy wiele grupek ludzi pociągających z puszek i butelek, które potem walają się po ulicy.


 

Prawo i obywatel

Ci, którym takie zachowania przeszkadzają, mają za sobą prawo. – Należy wezwać straż miejską – mówi Jerzy Jabraszko z biura prasowego stołecznej straży miejskiej. – Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie każde takie wezwanie potraktowane będzie priorytetowo: czym innym jest „grzeczne” picie na ławeczce, a czym innym libacja w parku. W sytuacji zagrożenia życia patrol ma obowiązek zjawić się w ciągu 20 minut, w innym przypadku czas ten może się wydłużyć, dlatego kiedy patrol nadjedzie, biesiadników może już nie być.

Jeśli stróżom prawa uda się dotrzeć na miejsce i na czas, mandat 100 zł wręczą zarówno tym, którzy faktycznie piją, jak i tym, którzy usiłują spożyć alkohol, czyli np. trzymają w ręku butelkę z piwem. W świetle przepisów może im być ona odebrana. Jeśli popijają z pojemnika owiniętego w torebkę papierową, strażnicy mają prawo poprosić o pokazanie jej zawartości. Jeśli delikwent odmawia, wzywana jest policja.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -