23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piękno Rossy

Ocena: 0
545

Uważana jest za najstarszy cmentarz wileński, a na pewno jest najbardziej znanym i historycznie jednym z najcenniejszych. Tutaj spoczywa serce marszałka Piłsudskiego, tutaj leżą wielkie postaci polskiej kultury i nauki.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

„Wieczorem łuna wielka od świeczek na Rossie i innych cmentarzach pali się nad całym Wilnem” – pisał o Cmentarzu na Rossie Stanisław Cat-Mackiewicz. Założoną w 1801 r. nekropolię o powierzchni 10,8 ha tworzą Stara Rossa, Nowa Rossa oraz Cmentarz Wojskowy z Mauzoleum Matki i Serca Syna. Rossa, za wyjątkiem grobów rodzinnych, w 1965 r. została zamknięta dla pochówków. W 1969 r. wpisano ją do rejestru zabytków narodowych Republiki Litewskiej.

Wśród około 26 tys. nagrobków, pomników i grobowców, za najpiękniejszy pomnik nagrobny wielu historyków sztuki uważa brązowego anioła na mogile Izy Salmonowiczówny, dłuta warszawskiego rzeźbiarza Leopolda Wasilkowskiego.


 

Stara i Nowa

Przypuszczalnie nazwa pochodzi od nazwiska pierwotnych właścicieli ziemi – Rosickich. Może wywodzić się również od pogańskiego święta Rosy [lit. Rasos švent? – przyp. red.], które kiedyś było obchodzone 23 czerwca na wzgórzu.

Przez lata na Rossie znajdował się cmentarzyk jezuicki, na którym chowano żołnierzy, samobójców i chorych na zarazę. W 1796 r. burmistrz wileński Bazyli Muller wyznaczył tam teren na budowę cmentarza i opiekę nad nim powierzył księżom misjonarzom, którzy już w 1801 r. dokupili ziemi i otoczyli cmentarz parkanem. Ponieważ w 1812 r. Francuzi spalili drewniany parkan, księża wybudowali mur. Ich przełożony i wizytator ks. Józef Bohdanowicz zaczął budowę murowanej neogotyckiej kaplicy według projektu Tomasza Tyszeckiego. Kaplica stanęła między dwoma kolumbariami. Pod nią zostały rozmieszczone krypty; w jednej z nich spoczął ks. Bohdanowicz. Oba kolumbaria zostały zburzone w czasie komunizmu, w latach 50. ubiegłego wieku.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -