20 kwietnia
wtorek
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piękno i medycyna

Ocena: 0
798

 


POMYSŁ NA NOWE CIAŁO

Problematyczne jest również to, że dążąc do realizacji swych marzeń o lepszym wyglądzie niektórzy bywają nie do końca uczciwi względem lekarza. – Zdarzają się pacjenci, którzy zatajają informacje o swoim stanie zdrowia: nie mówią o przebytym leczeniu hormonalnym, onkologicznym, nieświadomie przychodzą na zabiegi podczas infekcji – mówi dr n. med. Adamiak-Kardas.

Są i tacy, którzy do gabinetu przychodzą z własnym pomysłem na nowe ciało. Czasami, co gorsza, nie dają lekarzowi dojść do głosu, przekonani, że wiedzą najlepiej, co im do szczęścia potrzebne. – Zawsze wysłuchuję pomysłu pacjenta na jego wygląd, a później przedstawiam swoją opinię i rozmawiamy, czy i jak mogę pomóc – stwierdza dr Gojdź.

Jeśli lekarz odmówi wykonania wymarzonego zabiegu, niektórzy szukają kogoś, kto będzie gotów spełnić ich marzenie... nawet bez wystarczających kompetencji. – Ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu wykonanym przez osobę bez dogłębnej wiedzy anatomicznej jest duże – przestrzega dr Adamiak-Kardas. – Co miesiąc zgłaszają się do mnie pacjenci z powikłaniami po źle wykonanych zabiegach – dodaje.

Są proste sposoby, by sprawdzić miejsce, w którym chcemy poddać się zabiegowi. – Wymagajmy podania certyfikowanych preparatów medycznych. Zwróćmy uwagę, kto i w jakich warunkach wykonuje zabieg. Ważne jest również to, czy po zabiegu otrzymamy opiekę i możliwość kontaktu z osobą, która zabieg wykona – radzi dr Adamiak-Kardas. – Przestrzeganie tych zasad pozwala na bezpieczne i bezstresowe cieszenie się z dobrodziejstw medycyny estetycznej.

 


DELIKATNOŚĆ I SIŁA

O. Łukasz Buksa OFM, duszpasterz młodzieży i rekolekcjonista, w jednej ze swoich książek napisał, że każdy prawdziwy mężczyzna powinien mieć kobietę. – Oczywiście w przypadku zakonnika czy księdza powinna to być Matka Boża albo jakaś inna święta – mówi. – Ja wybrałem trzy: Faustynę, Klarę i Hildegardę. Klara uczy mnie czystości relacji. Hildegarda – siły. Wszyscy kojarzą ją jako zielarkę, a to była tylko jedna z jej pasji. Stworzyła tak piękne muzyczne dzieła! Ujmuje mnie jej rozumienie muzyki, o której mówiła, że jest czystym odzwierciedleniem raju. A Faustyna uczy mnie delikatności serca dla Boga, dla człowieka, dla siebie samego, w duchu miłosierdzia – wyjaśnia o. Buksa.

Kobiety bardzo często przeglądają się w lustrze i potrafią dotrzeć nawet najmniejsze mankamenty swojej urody, dla innych niedostrzegalne. Nie zawsze też potrafią zaakceptować zmieniające się ciało.

– Ciągle mam problem z samoakceptacją. Kiedy zaczynamy widzieć coraz więcej zmarszczek, najlepiej jest tak trochę stracić wzrok – śmieje się Ewa Kasprzyk, aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

– Przede wszystkim powinniśmy zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. I wcale nie mówi mi się tego łatwo, bo kiedyś byłam piękna i szczupła... Ale teraz nie mam gorszego samopoczucia. Taka jaka jestem, też jestem potrzebna. To najważniejsze – mówi Anna Dymna, założycielka i prezes Fundacji „Mimo Wszystko”.

– Uważam, że każdy człowiek powinien dbać o siebie. Nie chodzi o kult ciała, ale o zdrowy i estetyczny wygląd. Każdy z nas powinien dbać o trzy obszary naszego życia: ciało, umysł i ducha, ale w tym wszystkim musi być równowaga. Dla mnie wizyty u kosmetyczki to drobne zabiegi, które sprawiają, że moja skóra wygląda świeżej, zdrowiej – mówi Julita, przedszkolanka z Poznania. – Nie jestem zwolenniczką zmieniania siebie na siłę: operacje plastyczne, wypełnianie zmarszczek, podnoszenie kącików ust to nie dla mnie.

– Medycyna estetyczna często nam, chrześcijanom, może kojarzyć się jako coś złego: że niby poprawianie urody to poprawianie dzieła Bożego. Nieprawda. Medycyna estetyczna stosowana z głową może nam pomóc. Pozbycie się uciążliwego trądziku, popękanych naczynek, przebarwień skóry czy zabiegi przywracające nawilżenie skóry to nic strasznego – przekonuje Paulina, rejestratorka medyczna z Warszawy. – Medycyna estetyczna może pomóc nam w usunięciu niechcianego owłosienia, zredukować rozstępy czy cellulit. Nikt przecież nie mówi o notorycznym poprawianiu sobie, czego się da, ale o profesjonalnej pomocy przy defektach naszej skóry.

I Audrey Hepburn: „Piękno kobiety nie przejawia się w ubraniach, które nosi, w jej figurze lub sposobie, w jaki układa włosy. Piękno kobiety musi być widoczne w jej oczach, ponieważ one są drzwiami do jej serca – miejsca, w którym mieszka miłość”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter