22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Petersburg: spór o sobór św. Izaaka

Ocena: 0
791

Zwolennicy przekazania Cerkwi prawosławnej petersburskiego soboru św. Izaaka wzięli udział w niedzielę w procesji wokół świątyni; tego samego dnia przeciwnicy tej decyzji otoczyli gmach, biorąc się za ręce. Łącznie w obu akcjach wzięło udział ponad 1000 osób.

fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Procesja symbolizująca wsparcie dla przekazania soboru Cerkwi odbyła się po porannej mszy. Wzięli w niej udział duchowni i osoby świeckie. Policja oszacowała liczbę uczestników na 1,5 tys. osób, natomiast portal informacyjny Fontanka.ru - na 500 osób.

Po południu swoją demonstrację przeprowadzili zwolennicy utrzymania statusu soboru, który stanowi obecnie muzeum, choć odbywają się w nim nabożeństwa. Demonstracja miała formę spotkania deputowanych do zgromadzenia ustawodawczego Petersburga, którzy oponują przeciw przekazaniu Cerkwi soboru, z wyborcami. Fontanka.ru podała, że w tym zgromadzeniu wzięło udział ponad 1000 osób.

Policja nie ingerowała podczas akcji. Po poprzednim spotkaniu opozycyjnych deputowanych z wyborcami, również w sprawie przyszłości soboru św. Izaaka, zgromadzenie ustawodawcze Petersburga przyjęło przepisy zmieniające status takich spotkań. Będą one - tak jak mityngi - wymagać zgody władz. Nowe prawo jeszcze nie weszło w życie.

Pod koniec stycznia władze Petersburga poinformowały, że postanowiły przekazać sobór św. Izaaka, będący jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, Cerkwi. Cerkiew argumentuje, że jest to akt sprawiedliwości historycznej - XIX-wieczna klasycystyczna świątynia przekształcona została po przejęciu władzy w Rosji przez bolszewików w muzeum ateizmu. 

Argumenty, jakie podnoszą przeciwnicy tej decyzji, to m.in. konieczność stałych prac restauracyjnych, których - ich zdaniem - Cerkiew nie będzie w stanie sfinansować.

Sobór św. Izaaka działa obecnie jako filia Państwowego Muzeum Historii Leningradu. Jest jednym z głównych obiektów kulturalnych w Rosji i trzecim w kraju muzeum pod względem liczby odwiedzających. Rocznie przyjmuje 3 mln turystów, prowadzi programy edukacyjne i działalność naukową i kulturalną. 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter