24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pensja dla rodziców

Ocena: 4.84
1698

„Nieskalana pracą matka dziesięciorga dzieci będzie pobierać 5 tys. z programu 500+, a ja mam na nią pracować?!” – często słyszą rodzice wielodzietni. Czy taka matka rzeczywiście nic nie robi?

fot. Sylwia Uryga

Maria Dubiel jest na trzecim urlopie macierzyńskim. Wstaje o godz. 6, robi śniadanie i drugie śniadanie na wynos dla rodziny, żegna męża, po czym rozwozi starsze dzieci do przedszkola i szkoły.

– Idę na zakupy, po czym sprzątam mieszkanie, nastawiam pranie, karmię malucha, idę z nim na spacer, kładę go spać, wtedy robię obiad, potem zbieram dzieci z placówek, idę z nimi na plac zabaw, po powrocie do domu najstarszemu synowi pomagam w lekcjach, robię kolację i kładę młodsze dzieci spać – mówi. – Potem teoretycznie mam czas dla siebie i męża, pod warunkiem że maluch się nie wybudzi, a starszak nie przyjdzie z jakimś problemem. Tu nie ma L-4 ani wolnego – mówi.

– Czytałam gdzieś, że wszystko, co w ciągu dnia robię, warte jest ponad 2 tys. zł, gdyby czynności te podliczyć rynkowo – dodaje Maria. – Mimo to niezliczone razy słyszałam o tym, jak sobie „siedzę w domu”, jaka ze mnie „matka Polka” i jak mi dobrze na tym „urlopie”. Dla mnie jednak od tych wyliczeń istotniejsza jest wartość wychowywania dzieci w domu.

 

Dzieci kontra gospodarka

– Od wielu lat miotamy się między niedocenieniem pracy domowej a poczuciem, jak wielka i konkretna to praca – mówi Jan Urmański z Warszawy, ojciec sześciorga dzieci. – Sprzeciwiam się określeniu „mąż pomaga w domu”, choć, niestety, takie myślenie było także moim udziałem. A przecież nie jest to pomaganie, tylko wspólna praca małżonków.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (699), 10 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -