16 stycznia
środa
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patroni 2019

Ocena: 4.9
610

Decyzją Sejmu patronami roku 2019 zostali Stanisław Moniuszko, Gustaw Herling-Grudziński i Anna Walentynowicz. Będzie też obchodzony Rok Unii Lubelskiej, Powstań Śląskich oraz... Matematyki.

fot. CBN/polona.pl

Miłośnicy twórczości Stanisława Moniuszki (1819-1872) z radością przyjęli decyzję Sejmu. Ten wybitny kompozytor, organista, pedagog i dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, a wreszcie twórca polskiej opery narodowej, został uczczony słowami uchwały: „Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”. Rok Moniuszki związany jest z 200. rocznicą urodzin kompozytora „Halki” i „Strasznego dworu”.

Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, który przez całe dziesięciolecia był oficjalnie nieobecny w PRL. Jego dzieła mogły być wydawane tylko za granicą, a cenzura starannie pilnowała, aby jego nazwisko nie pojawiało się w polskiej prasie, choćby tylko literackiej. Więzień stalinowskich gułagów, przeszedł szlak bojowy gen. Władysława Andersa. Był współpracownikiem paryskiej „Kultury” i londyńskich „Wiadomości”. W latach 50. pracował w Radiu Wolna Europa. Od 1955 r. mieszkał w Neapolu. Był strażnikiem pamięci i świadkiem totalitarnej epoki, czemu dał wyraz w książce „Inny świat”. Jest też autorem opowiadań i „Dziennika pisanego nocą”. W 2008 r. otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego. „Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości” – podkreślał Sejm w uchwale ustanawiającej jego rok.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 1 (690), 6 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -