28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patroni 2019

Ocena: 3.26667
2786

Decyzją Sejmu patronami roku 2019 zostali Stanisław Moniuszko, Gustaw Herling-Grudziński i Anna Walentynowicz. Będzie też obchodzony Rok Unii Lubelskiej, Powstań Śląskich oraz... Matematyki.

fot. CBN/polona.pl

Miłośnicy twórczości Stanisława Moniuszki (1819-1872) z radością przyjęli decyzję Sejmu. Ten wybitny kompozytor, organista, pedagog i dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, a wreszcie twórca polskiej opery narodowej, został uczczony słowami uchwały: „Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”. Rok Moniuszki związany jest z 200. rocznicą urodzin kompozytora „Halki” i „Strasznego dworu”.

Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, który przez całe dziesięciolecia był oficjalnie nieobecny w PRL. Jego dzieła mogły być wydawane tylko za granicą, a cenzura starannie pilnowała, aby jego nazwisko nie pojawiało się w polskiej prasie, choćby tylko literackiej. Więzień stalinowskich gułagów, przeszedł szlak bojowy gen. Władysława Andersa. Był współpracownikiem paryskiej „Kultury” i londyńskich „Wiadomości”. W latach 50. pracował w Radiu Wolna Europa. Od 1955 r. mieszkał w Neapolu. Był strażnikiem pamięci i świadkiem totalitarnej epoki, czemu dał wyraz w książce „Inny świat”. Jest też autorem opowiadań i „Dziennika pisanego nocą”. W 2008 r. otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego. „Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości” – podkreślał Sejm w uchwale ustanawiającej jego rok.

Anna Walentynowicz (1929-2010) to legenda „Solidarności”, działaczka niepodległościowa Wolnych Związków Zawodowych. Spawaczka, a następnie suwnicowa w Stoczni Gdańskiej, przez wiele lat działała na rzecz poprawy warunków pracy robotników, co ściągnęło na nią inwigilację Służby Bezpieczeństwa. Jej zwolnienie z pracy na pół roku przed emeryturą w sierpniu 1980 r. było bezpośrednim powodem wszczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej. Internowana w stanie wojennym. Aresztowana po próbie wmurowania tablicy upamiętniającej górników kopalni „Wujek” zamordowanych w pierwszych dniach stanu wojennego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Dama Orderu Orła Białego.

Były też inicjatywy wielu środowisk, aby 2019 r. został ogłoszony także Rokiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego oraz Marka Hłaski z okazji 50. rocznicy ich śmierci. Zbierano nawet podpisy w tej sprawie. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.

To będzie także rok poświęcony Unii Lubelskiej. Zawarto ją 450 lat temu. Była jednym z najdonioślejszych wydarzeń, nie tylko dla połączonych nią krajów, ale dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. W uzasadnieniu uchwała sejmowa stwierdza: „W 1569 r., w obecności króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt realnej unii polsko-litewskiej. Dwa państwa: Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołały tym aktem jedno nierozdzielne i nieróżne ciało – Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Przetrwała ona ponad 200 lat, a unicestwiły ją dopiero połączone siły trzech zaborców”.

W 2019 r. uczczone zostaną także powstania śląskie (1918-1919), które zdecydowały o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski. W tych dniach prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Order Orła Białego dowódcom powstania: gen. broni Józefowi Dowbór-Muśnickiemu (1867-1937) i gen. brygady Stanisławowi Taczakowi (1874-1960). Uchwała Sejmu podkreśla „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walce o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”.

Pod koniec grudnia Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. Jego ideą jest „uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw”.

Warto dodać, że w 2019 r. przypada stulecie bardzo znaczących wydarzeń: powstania Konferencji Episkopatu Polski i Ordynariatu Polowego, a także wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Trzy sanktuaria maryjne – Dąbrówka Kościelna, Lubawa i Myślenice – obchodzić będą 50-lecie koronacji cudownych wizerunków Matki Bożej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter