24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paryż: prestiżowa szkoła katolicka oskarżona o homofobię

Ocena: 2.16667
480

Francuski minister edukacji, Pap Ndiaye, wezwał do przedstawienia dowodów przeciwko prestiżowej prywatnej szkole katolickiej Stanislas w Paryżu. Decyzja ta jest skutkiem pojawia się w mediach oskarżeń o wypaczenia „seksistowskie, homofobiczne i autorytarne” na terenie tej placówki. W swoim programie przedstawia ona światopogląd katolicki, w tym w odniesieniu do drażliwych kwestii etyki seksualnej i tożsamości płciowej.

Fot. pixabay.com/CCO

Nadzór Generalny ds. Edukacji, Sportu i Badań Naukowych otrzymał od Ministra Edukacji wniosek o przeprowadzenie dochodzenia administracyjnego w sprawie prywatnego liceum Stanislas w Paryżu. Decyzja ta pojawia się po publikacji artykułów prasowych wskazujących na oskarżenia o „wypaczenia homofobiczne, seksistowskie i autorytarne”. Dyrektor szkoły Frédéric Gautier zareagował stanowczo, broniąc w komunikacie prasowym „tradycji edukacyjnych” szkoły i przypominając o zaufaniu władz kościelnych, nauczycieli i rodzin zespołu szkół Stanislas. Ich tradycja sięga ponad 200 lat, a nazwa jest wyrazem hołdu dla króla Polski, a następnie księcia Lotaryngii Stanisława Leszczyńskiego, pradziadka Ludwika XVIII.

Władze oświatowe przesłuchały kierownictwo szkoły, kierownictwo diecezji paryskiej, dyrekcji szkoły, związków zawodowych i przedstawicieli rodziców. Planowane są również przesłuchania nauczycieli i uczniów kolegium i liceum. Zaapelowały także o składanie świadectw do wszystkich pracowników, nauczycieli, a także do uczniów. Szkoła nie chce reagować na te zarzuty w trakcie trwania dochodzenia.

W czwartek 20 kwietnia przyjęliśmy czterech inspektorów generalnych w celu przeprowadzenia wstępnej rozmowy na temat przedmiotu śledztwa i przygotowania się do wizytacji, która będzie kontynuowana od 17 maja do 8 czerwca w postaci spotkań z członkami grona pedagogicznego

- czytamy na stronie internetowej placówki.

28 czerwca 2022 roku L'Express i inne media doniosły o „wszechobecnych seksistowskich, homofobicznych i autorytarnych obelgach w paryskim kolegium i liceum Stanislas, prywatnej katolickiej instytucji opisywanej jako najlepsze liceum we Francji. Doniesiono, że na terenie szkoły katolickiej apelowano do uczniów o skłonnościach homoseksualnych o zachowanie czystości, zachwalano też terapię dla osób o takich skłonnościach, których obecnie zakazuje francuskie prawo. Twierdzono, że „odkryliśmy wszystkie mechanizmy, które mogą doprowadzić uczniów do molestowania, a ofiary LGBTQI+ do popełnienia samobójstwa”. Inne zarzuty dotyczyły potępiania przez katolicką szkołę aborcji na życzenie.

Dyrektor szkoły zapewnił, że usiłuje ona zwalczać wszelkie praktyki wychowawcze wymierzone w godność osób i sprzeczne z Ewangelią. Odrzucił fałszywe oskarżenia. Ubolewając, że media przeprowadziły wywiady z nielicznymi uczniami - ok. 15 z ok. 1000 uczniów kończących każdego roku naukę w tej placówce - dyrektor energicznie bronił „zdecydowanych przekonań edukacyjnych”, które stanowią tożsamość szkoły, w pełni uznawanej przez państwo i będącej „okrętem flagowym francuskiej edukacji”. Zaznaczył, że doroczne wizyty inspektorów „poświadczają zgodność [nauczania] ze zobowiązaniami zawartymi w umowach”. Podkreślił „niezłomne przywiązanie do całego nauczania Kościoła katolickiego, także w kwestiach, które mogą być niezrozumiałe dla niektórych współczesnych”. Nie jest to sensacyjna wiadomość dla rodzin, które dobrowolnie „wybierają szkołę Stanisława. To nie może się niektórym nie podobać” – zaznaczył .

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 lutego

II Niedziela Wielkiego Postu
Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Rewelacja tajemnicy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter