29 listopada
środa
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paryż: młodzież w proteście blokuje wejścia do szkół

Ocena: 0
539

Za pomocą płonących kubłów na śmieci i prowizorycznych barykad młodzi ludzie zablokowali w czwartek wejścia do 16 liceów w Paryżu, by zaprotestować przeciwko brutalnemu zatrzymaniu przez policję 22-letniego czarnoskórego mężczyzny. Doszło do starć.

fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Rzecznik władz oświatowych powiedział, że wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa po zablokowaniu wejść do 16 ze 103 liceów w regionie oraz po zakłóceniach w 12 z nich.

Około tysiąca uczniów przeszło przez Place de la Nation na wschodzie Paryża, odpowiadając na apel kilku stowarzyszeń, które wzywały młodych, by w czwartek opuścili lekcje. Niektórzy uczestnicy demonstracji byli zakapturzeni i trzymali w rękach race. W tłumie niesiono transparent z napisem "Zemsta za Theo", jak nazywa się ofiara niedawnej brutalności funkcjonariuszy.

Na początku marsz odbywał się w pokojowy sposób, ale wkrótce jedna z grup zaczęła zachowywać się agresywnie i obrzucać policjantów różnymi przedmiotami. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

2 lutego w miejscowości Aulnay-sous-Bois na przedmieściach Paryża czarnoskóry 22-latek Theo został ciężko ranny podczas zatrzymania w ramach akcji wymierzonej w dilerów narkotyków. Oskarża on jednego z policjantów o gwałt z użyciem policyjnej pałki. Na nagraniach wideo zrobionych przez świadków widać czterech funkcjonariuszy zadających ciosy leżącemu na ziemi młodemu mężczyźnie.

Jednemu policjantowi postawiono zarzut gwałtu, a trzem pozostałym funkcjonariuszom - udziału w zbiorowym pobiciu. Wszyscy czterej zostali zawieszeni w obowiązkach, trwa dochodzenie.

Sprawa ta wywołała oburzenie na przedmieściach Paryża, gdzie kilka nocy z rzędu dochodziło do nocnych zamieszek i starć z policją. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Środa, XXXIV Tydzień zwykły
Bądź wierny aż do śmierci,
a dam ci wieniec życia.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter