3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paryż: młodzież w proteście blokuje wejścia do szkół

Ocena: 0
336

Za pomocą płonących kubłów na śmieci i prowizorycznych barykad młodzi ludzie zablokowali w czwartek wejścia do 16 liceów w Paryżu, by zaprotestować przeciwko brutalnemu zatrzymaniu przez policję 22-letniego czarnoskórego mężczyzny. Doszło do starć.

fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Rzecznik władz oświatowych powiedział, że wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa po zablokowaniu wejść do 16 ze 103 liceów w regionie oraz po zakłóceniach w 12 z nich.

Około tysiąca uczniów przeszło przez Place de la Nation na wschodzie Paryża, odpowiadając na apel kilku stowarzyszeń, które wzywały młodych, by w czwartek opuścili lekcje. Niektórzy uczestnicy demonstracji byli zakapturzeni i trzymali w rękach race. W tłumie niesiono transparent z napisem "Zemsta za Theo", jak nazywa się ofiara niedawnej brutalności funkcjonariuszy.

Na początku marsz odbywał się w pokojowy sposób, ale wkrótce jedna z grup zaczęła zachowywać się agresywnie i obrzucać policjantów różnymi przedmiotami. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

2 lutego w miejscowości Aulnay-sous-Bois na przedmieściach Paryża czarnoskóry 22-latek Theo został ciężko ranny podczas zatrzymania w ramach akcji wymierzonej w dilerów narkotyków. Oskarża on jednego z policjantów o gwałt z użyciem policyjnej pałki. Na nagraniach wideo zrobionych przez świadków widać czterech funkcjonariuszy zadających ciosy leżącemu na ziemi młodemu mężczyźnie.

Jednemu policjantowi postawiono zarzut gwałtu, a trzem pozostałym funkcjonariuszom - udziału w zbiorowym pobiciu. Wszyscy czterej zostali zawieszeni w obowiązkach, trwa dochodzenie.

Sprawa ta wywołała oburzenie na przedmieściach Paryża, gdzie kilka nocy z rzędu dochodziło do nocnych zamieszek i starć z policją. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter