18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parlamentarzyści apelują do Owsiaka

Ocena: 0
2138
Mam nadzieję, że pan Owsiak wycofa swoje słowa o eutanazji powiedział KAI senator Krzysztof Jaworski z Solidarnej Polski, inicjator listu otwartego do Jerzego Owsiaka.
Wraz z kolegami z innych klubów - Markiem Sawickim z PSL, Jackiem Żalkiem z PO oraz Przemysławem Wiplerem z PiS zaapelował on do inicjatora Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy żeby przed 13 stycznia, kiedy to odbędzie się kolejna zbiórka pieniędzy, wycofał się z wypowiedzi dla portalu dziennik.pl, że "eutanazja to «pomoc starszym w cierpieniach»”. W ocenie sygnatariuszy jest to "mocny zgrzyt".

W rozmowie z KAI sen. Jaworski wyjaśnił, że w liście chciano zwrócić uwagę Jerzemu Owsiakowi, że wypowiedział o jedno zdanie za daleko, zaś słowa autorytetów kształtują dziś opinie milionów. – Tak nie można, zwłaszcza że hasłem tegorocznej zbiórki jest "Pomagajmy seniorom" – przypomina sen. Jaworski.

– Mam nadzieję, że to był wypadek przy pracy i pan Owsiak zareaguje na nasz list, sformułowany z wielką kulturą i delikatnością, i wycofa się z tej wypowiedzi – mówi inicjator listu. Zapewnia, że sygnatariusze są ludźmi zatroskanymi o wartości fundamentalne oraz że ludzie starsi od zarania ludzkości byli chronieni. – Nie wolno w ten fundament – stwierdził senator Jaworski.

W liście do Jerzego Owsiaka sygnatariusze piszą o jego wypowiedzi, że "powstał mocny zgrzyt w związku z zapowiedzią, iż planowana na 13 stycznia zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma być przeznaczona na seniorów".

Zwracają uwagę, że adresat jest znaną osobą polskiego życia publicznego. – Pana opinie kształtują i wpływają na poglądy wielu, zwłaszcza młodzieży. Moralne aspekty eutanazji należą do szczególnie złożonych i rozumiemy, że może Pan mieć osobiste wątpliwości w tym zakresie. Wydaje nam się jednak, iż dzieląc się nimi za pośrednictwem mediów, nie wziął Pan pod uwagę swojej pozycji w naszym społeczeństwie, przede wszystkim wpływu na młodzież. Prosimy, by w poczuciu odpowiedzialności rozważył Pan faktyczne skutki, jakie powodują takie wypowiedzi – apelują politycy.

Podkreślają, że "przyzwolenie dla eutanazji, nie tylko prawne, ale również w wymiarze moralnym, jest jednym z tych zjawisk, które powoduje poważne konsekwencje dla sposobu funkcjonowania społeczeństw. Przede wszystkim dla rodziny, poczucia związków międzypokoleniowych. Choćby podświadoma myśl, iż w pewnych okolicznościach babcię lub dziadka można uśpić, powoduje realne zmiany w relacjach między ludźmi i obserwujemy to w społeczeństwach, które poszły w tym kierunku. Jest coś wręcz nieludzkiego w tym, iż w krajach, gdzie eutanazja jest dopuszczalna, starsze osoby obawiają się korzystać z pomocy służby zdrowia z powodu obawy utraty życia" – czytamy w liście.

"Bardzo prosimy, by rozważył Pan wszystko to jeszcze raz przed 13 stycznia i wycofał się ze swoich wypowiedzi. Szkodzić będą one przede wszystkim prowadzonej przez Pana akcji, gdyż w zestawieniu z zapowiedzią zbierania pieniędzy dla seniorów, brzmią wyjątkowo niefortunnie" – kończą autorzy apelu do szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


2013-01-04 12:41:00
aw / Warszawa (KAI), mz/Idziemy
fot. Zorro2212/Wikipedia/CC A-SA 3.0
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -