3 lutego
piątek
Blazeja, Oskara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Park Stefana Żeromskiego

Ocena: 0
2000

To przed jej wizerunkiem corocznie 16 czerwca, w imieniny Aliny, żoliborzanie gromadzą się i świętują Dni Dzielnicy „Otwieramy Żoliborz”.

fot. Rafał Laszuk / Idziemy

Posąg Aliny z dzbanem wieńczy fontannę przy wejściu od placu Wilsona na warszawskim Żoliborzu, czyli jednej z czterech bram do Parku im. Stefana Żeromskiego. Niektórzy utożsamiają ją z bohaterką „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Rzeźba autorstwa Henryka Kuny jest oficjalnym symbolem dzielnicy Żoliborz. To przed jej wizerunkiem corocznie 16 czerwca, w imieniny Aliny, żoliborzanie gromadzą się i świętują Dni Dzielnicy „Otwieramy Żoliborz”. Można wtedy wziąć udział w koncertach, spektaklach i grach miejskich. To jednak nie koniec letnich atrakcji oferowanych na sześciohektarowym obszarze parku cieszącego się coraz większą popularnością wśród warszawiaków i turystów. Dlaczego zatem warto odwiedzić Park Żeromskiego?

Jego lokalizacja nie jest przypadkowa. Początkowo obszar spełniał zupełnie inną rolę. Po upadku powstania listopadowego car Mikołaj I przedsięwziął budowę Cytadeli Warszawskiej, która, jak się później okazało, nie realizowała w pełni możliwości obronnych miasta. Dlatego przystąpiono do budowy kolejnych fortów w jej obrębie. Tak powstał Fort Sokolnickiego, którego budynki stanowią obecnie część rekreacyjną Parku im. Stefana Żeromskiego, będąc jego charakterystycznym elementem. Ze względów strategicznych dachy przykryto ziemią, która po dzień dzisiejszy pozostaje porośnięta trawą. Włączenie budynków prochowni nastąpiło jednak dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to park powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza, dokładnie w 1932 r. Pracę nad ukształtowaniem obszaru podjęło wówczas 600 bezrobotnych. Z tamtego okresu zachowano zdjęcia dokumentujące urządzanie parku. Wystawa poświęcona budowie obiektu jest dostępna na ogrodzeniu od strony ulicy. Dotknięty zniszczeniami II wojny światowej, został odbudowany. Późniejsze projekty rewitalizacyjne przyczyniły się do obecnego kształtu obszaru.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lutego

Piątek, IV tydzień zwykły
Będę szukał oblicza Twego, Panie. *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 14-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter