25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: w obliczu cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich

Ocena: 0
1921

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że w obliczu ludzkiego cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich. Podczas audiencji dla uczestników konferencji w Watykanie papież mówił, że nauka ma ograniczenia, które należy szanować dla dobra człowieka.

fot. Pixaby

Zwracając się do uczestników międzynarodowej konferencji na temat medycyny regeneracyjnej Franciszek oświadczył: "Wobec problemu ludzkiego cierpienia konieczne jest to, by umieć doprowadzić do współdziałania osób i instytucji, także przekraczając uprzedzenia, by podsycać zapał i wysiłki wszystkich na rzecz osoby chorej".

Potrzebne są – zdaniem papieża – konkretne działania na rzecz cierpiących poprzez połączenie starań i idei, "zdolnych zaangażować reprezentantów różnych wspólnot: naukowców, lekarzy, pacjentów, rodziny, badaczy zajmujących się etyką i kulturą, przywódców religijnych, filantropów, przedstawicieli rządów i biznesu".

– Kościół chwali każdy wysiłek badawczy i stosowany, mający na celu troskę o osoby cierpiące, ale przypomina także, iż jedną z fundamentalnych zasad jest to, że nie wszystko, co jest technicznie możliwe czy wykonalne, jest zarazem etycznie do zaakceptowania – stwierdził Franciszek.

Dodał: "Nauka, jak każda aktywność ludzka, wie, że ma ograniczenia, które należy uszanować dla dobra samej ludzkości oraz potrzeby poczucia etycznej odpowiedzialności".

Papież wymienił cztery hasła, które według niego mają kluczowe znaczenie: "zapobiegać, chronić, leczyć i przygotować przyszłość".

Jak wyjaśnił, "jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że wielu chorób można uniknąć, gdyby była większa troska o styl życia i kulturę, którą promujemy".

– Zapobieganie oznacza dalekowzroczne spojrzenie na człowieka i środowisko, w jakim żyje – zaznaczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że ten aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ coraz więcej dzieci i młodych ludzi narażonych jest na ryzyko chorób związanych z "radykalnymi zmianami współczesnej cywilizacji".

Papież zaapelował jednocześnie o zwiększenie wysiłków w celu rozpowszechnienia nowych metod kuracji dotyczących "chorób rzadkich, autoimmunologicznych, neurologicznych".

– Potrzebna jest refleksja nad zdrowiem ludzkim w szerszym kontekście, nie tylko badań naukowych, ale także naszej zdolności, by zachować i chronić środowisko – uważa papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter